Tribunalul amână procesul Goldterm Mangalia SA. Două companii cer insolvența societății Consiliului Local

Economie
Tribunalul Constanța a amânat procesul care vizează Goldterm Mangalia SA, societatea de termoficare controlată de Consiliul Local Mangalia, căreia alte două companii îi cer insolvența.
Creditori în dosarul de la Tribunal figurează Multiserv Profesional SRL și, respectiv, Fluid Serv Metrologie SRL, detalii putând fi accesate mai jos.
Judecătorii Secției a II-a Civile a instanței de la malul mării au amânat procesul pentru luna aprilie 2025, pentru continuarea procedurii, după cum se menționează în sursele oficiale consultate de Ziarul Amprenta.
Astfel, următoarea înfățișare în cauză a fost stabilită la data de 14 aprilie 2025, de la ora 11.00.
Dosarul are indicativul 5356/118/2024 și a fost înregistrat pe rolul Secției a II-a Civile a Tribunalului Constanța în cursul verii 2024, la scurtă vreme după ce procurorii DNA Constanța au mediatizat ancheta care-l vizează pe Dorinel Colgiu, directorul Goldterm Mangalia.
Hotărârea pe care o vor lua în cauză judecătorii de la Tribunalul Constanța va putea fi ulterior atacată la Curtea de Apel Constanța, instanța de control judiciar în cauză.
Cifrele Goldterm Mangalia SA
Potrivit listafirme.ro, compania Goldterm Mangalia SA, se ocupă de furnizarea de abur și aer condiționat, și este controlată de Consiliu Local al Municipiului Mangalia.
Pentru anul 2023, Goldterm Mangalia SA a declarat o cifră de afaceri de 16.156. 388 de lei, o pierdere de 4.789.639 de lei și datorii de 10.025.546 de lei.
Cifrele Multiserv Profesional SRL
Conform listafirme.ro, platformă consultată pe 18 februarie 2025, Multiserv Profesional SRL, societatea care solicită intrarea în insolvență a Goldterm Mangalia SA, a fost înființată în 2020, are sediul social în Agigea, pe strada D39 și se ocupă de întreținerea și repararea autovehiculelor.
Compania este controlată de Robert Podbeusek, asociat și administrator.
Pentru anul 2023, Multiserv Profesional SRL a declarat doi angajați, profit 238.550 de lei, datorii 127.658 de lei și cifra de afaceri 756.482 de lei.
Cifrele Fluid Serv Metrologie SRL
Potrivit listafirme.ro, platformă consultată pe 18 februarie 2025, Fluid Serv Metrologie SRL, cea de-a doua companie ce figurează drept crediitor în dosarul Goldterm Mangalia SA, a fost înființată în 2014, are sediul social în Constanța, pe bulevardul Tomis, nr. 143 și se ocupă în principal de activități de testări și analize tehnice.
Compania este deținută de Costin Alexandru Pitu, Sorin Zaif și Daniel Radu Isopescu, administrator fiind Sorin Zaif.
În 2023, Fluid Serv Metrologie SRL a declarat șapte angajați, profit 378.593 de lei, datorii 48.686 de lei și cifra de afaceri 1.096.141 de lei.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Se cere insolvența Goldterm Mangalia! Totul s-ar putea decide azi