UPDATE FOTO VIDEO Edilul din Mangalia Cristian Radu a plecat de la sediul primăriei, răscolit dimineață de procurorii DNA

Justiție
În urmă cu scurt timp, Cristian Radu, primarul din Mangalia, vizat de un nou dosar DNA, a ajuns la sediul Primăriei Mangalia, instituție percheziționată de la primele ore ale dimineții de procurorii anticorupție.
La intrarea în sediul primăriei, Cristian Radu nu a făcut declarații reprezentanților mass-media prezenți.
Amintim, nu mai puțin de cinci percheziții au avut loc în această dimineață, 20 august 2025, una la sediul Primăriei Mangalia și alte patru percheziții domiciliare, printre cele din urmă aflându-se, potrivit unor surse neoficiale, și domiciliul edilului Cristian Radu.

După aproximativ două ore, primarul Cristian Radu a ieșit din sediul Primăriei Mangalia, urmând, potrivit surselor Ziarul Amprenta, să fie dus la sediul DNA Constanța.
Din sediul primăriei, procurorii DNA au ridicat mai multe documente.
Iată ce au transmis oficial procurorii DNA cu privire la cazul de la Mangalia:
Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Constanța efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție de către funcționari publici din administrația locală.
În cursul zilei de 20 august 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 5 locații situate pe raza județului Constanța, dintre care una este sediul unei instituții publice, iar restul sunt domiciliile unor persoane fizice.
Raportat la actele procedurale efectuate în prezenta cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare.
Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție. „Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă“ (Art. 4, alin. 1 Codul de procedură penală).
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:







