VIDEO Președintele CJC, Florin Mitroi, a răbufnit: deși am dus o luptă cu caracatița care s-a format timp de zeci de ani în județul Constanța, transmit ca nu mă las!

Administrație locală
Președintele Consiliului Județean Constanța a dat cărțile pe față: prezent seara trecută la evenimentul de lansare a candidaturii lui Alexandru Ionescu la Primăria Lumina, Florin Mitroi a răbufnit și a făcut dezvăluiri șocante în fața unei săli arhipline, a colegilor de partid, primari din mai multe localități din județ. Mitroi a vorbit, într-un discurs tranșant despre lupta pe care a dus-o în ultimul an cu caracatița care s-a format timp de zeci de ani în județul Constanța: Dacă nu ajungeam acolo (n.r. Consiliul Județean Constanța), vă spun cu mâna pe inimă, Spitalul Județean devenea strict abator pentru toți cetățenii Constanței„, a punctat președintele Consiliului Județean Constanța în discursul său.
Pentru președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, modernizarea infrastructurii de sănătate a fost o prioritate încă din primele zile ale mandatului. Dorința sa de a scoate sistemul sanitar constănțean din mocirla nepăsării și intereselor de grup și de a distruge păienjenișul de asocieri păguboase care a distrus Spitalul Județean Constanța, a deranjat mult.
Florin Mitroi a zguduit sistemul sanitar, a deranjat multe afaceri profitabile din spital, declanșând un război cu cei care au făcut, zeci de ani, averi colosale. Se pare că drumul început în urmă cu un an a fost și este în continuare foarte dificil! Dar acum, după ce s-a pus piciorul în prag, banii publici din sănătate sunt utilizați pentru sănătatea cetățenilor acestui județ nu pentru interese personale sau de grup.
Atacurile permanente asupra sa, dar și asupra colaboratorilor cu ajutorul cărora vrea să schimbe metehnele vechi din Spitalul Județean Constanța continuă zilnic cu fel și fel de acuzații halucinante.
„Dacă nu ajungeam acolo, Spitalul Județean devenea strict abator pentru toți cetățenii Constanței”
Seara trecută, Florin Mitroi a vorbit în fața locuitorilor comunei Lumina, la evenimentul de lansare a candidaturii lui Alexandru Ionescu la Primărie, despre asaltul în derulare asupra sa, pornit de la faptul că a deranjat aceste interese mari, dar și afaceri extrem de profitabile care se derulau în Spitalul Județean Constanța de foarte mulți ani.
„Sunt un om asumat, sunt un om care, în acest timp, am îmbătrânit cu 2-3 ani. Am dus în acest an o luptă cu caracatița care s-a format timp de zeci de ani în județul Constanța. Dacă nu ajungeam acolo (n.r. Consiliul Județean Constanța), vă spun cu mâna pe inimă, Spitalul Județean devenea strict abator pentru toți cetățenii Constanței.
Faptul că am tăiat în carne vie acolo – am adus aparate pentru stend-uri, pentru cei care fac AVC-uri și pot fi salvați dacă ajung în timp util, am adus fel și fel de aparaturi, am scăzut taxele, s-a făcut o economie de 7 milioane de euro – pentru asta, s-a început un asalt asupra mea de o lună de zile. Eu transmit că NU mă las, că voi lupta în continuare pentru cetățenii județului, pentru dumneavoastră„, a declarat președintele CJC.
Florin Mitroi a transmis celor care au „pus tunurile” pe el că va continua lupta în interesul cetățenilor județului Constanța:
„Nu dau nume de partide, pentru că un partid este doar o siglă. Poate să se numească AUR, PSD, PNL – important este cine face politica și cu ce scop. Noi avem obligația să ascultăm oamenii. Eu, personal, Alex, deputații și toți cei care au depus un jurământ trebuie să îl respectăm. În toată viața mea, în 20 de ani de mandat ca primar și în anul petrecut la Consiliu, nu am înșelat și nu am mințit oamenii. Tot ceea ce fac, fac pentru oameni. Dacă nu aș putea face acest lucru, aș merge acasă.
Tocmai de aceea, anumite persoane încearcă să-și impună proprii primari și vin apoi să arunce cu noroi, folosind orice mijloace: Facebook, Instagram sau, mai nou, anumite publicații care funcționează ca un adevărat tonomat. Scriu orice le trece prin minte. Și o spun direct: există trusturi de presă care publică minciuni despre Spitalul Județean și care susțin că Mitroi îl distruge. Aceste atacuri nu sunt întâmplătoare, ci fac parte dintr-o campanie menită să manipuleze și să dezinformeze.
Nu distruge Spitalul Județean. A distrus mafia din Spitalul Județean. (…) Eu nu am avut firme în Spitalul Județean. Ei au avut. Eu nu am avut plaje. Ei au avut și au” a mai spus Mitroi făcând apel la cetățeni să voteze responsabil și să fie atenți la ceea ce se întâmplă în jurul lor.
„Noi trebuie să ne trezim, cetățenii județului Constanța! Acum este momentul dumneavoastră. Nu dau nume, dumneavoastră știți, știți la ce mă refer și voi ieși eu personal, să le spun la fiecare de ce…culmea se întâmplă numai la ei, la oamenii din partidul din care fac parte. Plaja numai acolo e, el a luat, eu nu, el nu, dumneavoastră nu. Mâine ne ia terenul, mâine ne ia casa și așa mai departe”, a mai spus Mitroi.
Florin Mitroi a continuat discursul furbund la adresa celor care îi pun bețe în roate în demersul său de a face „curățenie” în spital vorbind în fața sălii pline a Căminului Cultural din Lumina despre responsabilitatea pe care trebuie să o aibă aleșii locali, despre greșelile care pot duce la pierderea încrederii oamenilor și despre necesitatea asumării propriilor acțiuni în fața comunității.
Mesajul său, adresat atât cetățenilor, cât și clasei politice, pune accent pe transparență, onestitate și dialog, dar și pe nevoia unei confruntări directe între lideri, în fața publicului, pentru a demonstra cine își face cu adevărat treaba și cine profită de funcție.
„Un primar, un lider politic care pierde alegerile, acela nu-i lider politic, nu-i primar, nu-i președinte de Consiliu Județean! Și vă spun de ce: undeva el a greșit – ori în comunicare cu oamenii, ori nu și-a făcut treaba, ori a fost prea mândru de el și nu a stat la firul ierbii. Pe mine nu m-a schimbat politica. Eu, dacă voi mai candida vreodată, trebuie să mă reprezint eu, pe mine și ceea ce am făcut.
Mi-aș dori o dezbatere cu toți liderii politici, să stea aici lângă mine și să pun întrebări”, a mai precizat președintele CJC.
În fața acuzațiilor, a atacurilor și a rezistenței sistemului vechi, Florin Mitroi își asumă deschis lupta cu „caracatița” care a capturat zeci de ani Spitalul Județean Constanța dar și întregul județ.
Mesajul său este limpede: nu dă înapoi și nu negociază cu interesele care au transformat sănătatea constănțenilor într-o afacere privată. Confruntarea cu sistemul nu s-a încheiat, iar miza este una singură – viitorul unui județ care trebuie să aleagă între a rămâne prizonierul rețelelor de interese sau a continua drumul reformei reale, în beneficiul cetățenilor.
Citește și:







