Strada Barbu Ștefănescu Delavrancea va fi prelungită până la intersecția cu bulevardul Aurel Vlaicu. Vezi în ce stadiu este proiectul!

Știrile zilei
Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local al Municipiului Constanța care va avea loc vineri, 30 iulie 2021, se află un proiect important pentru locuitorii municipiului Constanța prin care se solicită Guvernului României efectuarea demersurilor necesare pentru trecerea unor terenuri din domeniul public al Statului Român și administrarea Ministerului Apărării Naționale în domeniul public al municipiului Constanța. Aceste terenuri sunt necesare pentru prelungirea străzii Barbu Ștefănescu Delavrancea până la intersecția cu bulevardul Aurel Vlaicu.
În vederea fluidizării traficului de pe strada Baba Novac, municipalitatea intenționează să prelungească strada Barbu Ștefănescu Delavrancea până la intersecția cu bulevardul Aurel Vlaicu, astfel încât noul drum creat să preia o parte din traficul existent. În acest context, sunt solicitate Ministerului Apărării Naționale două suprafețe de teren, aflate în intravilanul municipiului Constanța de 4.935,04 mp și 14.256,67 mp. Predarea-primirea acestor imobile va fi făcută pe bază de protocol încheiat între reprezentanții Ministerului Apărării Naționale și cei ai Primăriei Constanța.
Iniţiatorul acestui proiect de hotărâre este primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac.








