Vile de lux, în construcție pe plaja de la Corbu. Deputatul constănţean Bogdan Bola a sesizat Ministerul Mediului

Știrile zilei
Bogdan Bola a trimis astăzi, 31 ianuarie, solicitarea expresă către Guvernul României și Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor prin care cere să trimită Corpul de Control pe plaja sălbatică de la Corbu, unde un dezvoltator imobiliar construiește un cartier rezidențial, compus din 18 imobile.
Zona în care urmează să se ridice imobilele face parte din Rezervația Biosfera Delta Dunării și din situl Natura 2000. Cu toate astea, APM și ARBDD au dat avizele necesare.
Acest adevărat colț de rai, una dintre puținele plaje virgine (dacă mai putem spune asta) de pe litoralul nostru, face parte din Rezervația Biosfera Delta Dunării și din situl Natura 2000. Cu toate acestea, A.P.M Constanța și A.R.B.D.D. au dat toate avizele (cel puțin așa s-a comunicat) necesare construirii acestui complex turistic. Înțelegem și susținem nevoia dezvoltării acestei zone, însă nu în detrimentul și prin distrugerea mediului înconjurător”, cere deputatul constănţean.
Acesta mai precizează că zona ar trebui să fie protejată. „Se știe foarte bine că în zone precum rezervațiile și siturile Natura 2000 construcțiile care afectează habitatele naturale nu sunt permise. Cunosc personal primari care au solicitat să monteze coșuri de gunoi sau toalete publice pentru turiști, în aceste zone și care NU au primit autorizație să le monteze, exact din acest motiv. Ministerul Mediului nu permite camparea cu cortul în zona plajei, dar permite, prin instituțiile din subordine ridicarea a 18 imobile de mari dimensiuni?”, se arată în solicitarea lui Bogdan Bola.
Potrivit acestuia, reprezentanții Primăriei Corbu „se apără spunând că au fost obligați să permită începerea construcțiilor, deoarece dezvoltatorul a prezentat toate avizele necesare emise de instituțiile subordonate Ministerului Mediului”. „Cum a fost acest lucru posibil? Aceasta este întrebarea la care trebuie să răspundă reprezentanții acelor instituții în primul rând nouă, constănțenilor, dar și întregii opinii publice, care este scandalizată de această siluire a naturii de către om. Atât Guvernatorul Deltei Dunării cât și directorul Agenției pentru Protecția Mediului admit că s-au dat în trecut avizele pentru începerea lucrărilor. Cum poți susține că impactul este minim când se toarnă beton direct pe nisip, în apropierea plajei?










