Ancuța Belu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, anunță înființarea Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor: administrația locală NU face politică prin tradiții și NU dezinformează cetățenii pentru câștig electoral!

Administrație locală
Primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Ancuța Belu, a reacționat public, într-o postare pe pagina de socializare, la acuzațiile apărute recent în spațiul public care au plecat de la anularea evenimentului tradițional „Botezul Cailor” ce avea loc pe 6 ianuarie, de Bobotează: „Motivația invocată privind așa-zisa „lipsă de bani” pentru organizarea evenimentului Botezul Cailor este prezentată trunchiat și scoasă din context. Administrația locală are obligația legală și morală de a prioritiza cheltuielile în funcție de nevoile reale, permanente și de interes public ale comunității, nu exclusiv în funcție de evenimente punctuale.„, a transmis primarul Ancuța Belu.
Într-un mesaj transmis comunității, primarul comunei Mihail Kogălniceanu respinge ferm afirmațiile considerate neadevărate și tendențioase, explicând deciziile administrației locale legate de prioritizarea cheltuielilor, renunțarea la anumite manifestări festive și direcționarea resurselor către înființarea unui serviciu public esențial pentru cetățeni.
„După ședința de alocare a fondurilor pentru evenimentul menționat (n.r. Botezul Cailor), Primăria a primit avizul pentru înființarea Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor (SPCLEP). Am considerat esențial să nu pierdem această oportunitate și, în consecință, am decis ca, în acest an, să renunțăm la organizarea focului de artificii din seara de 31.12.2025, precum și la componenta de concursuri cu premii din cadrul evenimentului Botezul Cailor, pentru a putea implementa un proiect de importanță majoră pentru comunitate.
Acest serviciu va deservi cetățenii comunei Mihail Kogălniceanu, precum și locuitorii altor două comune din imediata vecinătate, eliminând deplasările costisitoare și timpii mari de așteptare pentru obținerea actelor de identitate„, spune primarul comunei.
Primarul evidențiază că persoanele care au contestat anularea evenimentului „Botezul Cailor” nu au participat niciodată la evenimentul respectiv și, de-a lungul timpului, nu și-au exprimat acordul față de organizarea lui. „Regret discursul populist și atitudinea unor persoane imature, preocupate exclusiv de dezinformare.
În plus, aceiași consilieri vehiculează în mod iresponsabil sume imense, prezentate în mod eronat drept „buget local”. Această afirmație este falsă. Bugetul local este public, transparent și poate fi verificat de orice cetățean, conform legii. Sumele invocate nu reprezintă bugetul Primăriei și nici „banii cetățenilor””.
Primarul Ancuța Belu precizează că cei care spun că sunt în slujba comunității fac confuzii grave atunci când presupun că fonduri atrase de autoritatea locală pentru diverse investiiții ar fi folosite către alte destinații:
„Există confuzii și lipsă de informare între fondurile atrase, în principal prin PNRR și alte programe guvernamentale, destinate exclusiv proiectelor aflate în derulare sau în implementare în localitate. Aceste fonduri nu pot fi utilizate discreționar, având o destinație clară: modernizarea infrastructurii, îmbunătățirea serviciilor publice și creșterea calității vieții în comunitatea noastră.
Le transmit public consilierilor locali care vorbesc în necunoștință de cauză că au o obligație morală față de cetățeni să cunoască și să înțeleagă elementele de bază ale bugetului local. Confuziile majore pe care le fac, uneori jenante, demonstrează lipsă de maturitate și responsabilitate în comunicarea publică”.
În finalul postării, Ancuța Belu explică faptul că „administrația locală nu face politică prin tradiții și nu dezinformează cetățenii pentru câștig electoral”.
„Aleg să administrez comuna cu responsabilitate, transparență și respect față de cetățeni și să duc la îndeplinire toate angajamentele asumate. Sunt convinsă că anumite persoane nu apreciază realizările obținute, însă voi rămâne fermă în dorința mea de a lăsa în urmă o comună dezvoltată.
Ușa Primăriei rămâne deschisă pentru dialog și colaborare, însă nu voi tolera manipularea și dezinformarea, indiferent de sursa acestora”, a conchis Ancuța Belu.
Citește și:







