za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Administrație locală » Casa de Cultură I.N. Roman din Medgidia va intra în renovare: Primăria scoate la licitație lucrările de renovare integrată a imobilului de peste 11 milioane de lei

Casa de Cultură I.N. Roman din Medgidia va intra în renovare: Primăria scoate la licitație lucrările de renovare integrată a imobilului de peste 11 milioane de lei

Casa de Cultură I.N. Roman din Medgidia va intra în renovare: Primăria scoate la licitație lucrările de renovare integrată a imobilului de peste 11 milioane de lei

Administrație locală

05.09.2026

De către Ziarul Amprenta

Primăria municipiului Medgidia a scos la licitație contractul pentru execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Renovarea integrată a imobilului – Casa de Cultură I.N. Roman din municipiul Medgidia, județul Constanța”. Valoarea estimată a contractului este de 11.047.727,86 lei, fără TVA.

Investiția urmărește transformarea și modernizarea clădirii publice de cultură de pe strada Republicii nr. 5, imobil care, în prezent, nu îndeplinește în totalitate standardele actuale privind accesibilitatea și utilizarea. Lucrările sunt necesare atât pentru aducerea clădirii la cerințele în vigoare, cât și pentru creșterea siguranței, eficienței energetice și calității condițiilor oferite publicului.

Unul dintre obiectivele principale ale proiectului îl reprezintă consolidarea seismică a clădirii, la care se adaugă lucrări pentru creșterea eficienței energetice, reabilitare și modernizare. Intervențiile sunt justificate și de consumurile energetice ridicate înregistrate în prezent de imobil.

Potrivit documentației investiției, modernizarea clădirilor publice de cultură reprezintă o contribuție importantă la protejarea patrimoniului public cultural, îmbunătățirea calității vieții și stimularea dezvoltării economice și sociale.

Prin realizarea lucrărilor, autoritatea locală urmărește, de asemenea, îmbunătățirea condițiilor de desfășurare a activităților cu publicul și obținerea unui aspect modern al clădirii.

Ce lucrări sunt vizate

Componenta de eficiență energetică este una importantă în cadrul investiției. Implementarea măsurilor propuse ar urma să conducă la îmbunătățirea confortului interior, reducerea consumurilor de energie și diminuarea costurilor de întreținere pentru încălzire și apă caldă menajeră.

De asemenea, sunt vizate reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul și consumul de energie, precum și crearea unor condiții optime pentru desfășurarea activităților în cadrul clădirii.

Investiția are în vedere, astfel, atât siguranța și funcționalitatea imobilului, cât și creșterea performanței energetice și îmbunătățirea experienței persoanelor care utilizează spațiile Casei de Cultură.

Datele tehnice ale imobilului

Imobilul este amplasat în municipiul Medgidia, pe strada Republicii nr. 5, pe terenul identificat cu numărul cadastral 106472.

Terenul se află în intravilan și face parte din domeniul public al municipiului Medgidia. Suprafața acestuia este de 858 de metri pătrați, atât conform actelor, cât și măsurătorilor. Terenul are o formă neregulată în plan și prezintă o diferență semnificativă de nivel.

Clădirea C1 are regim de înălțime S+P+1, cu o suprafață construită de 524 de metri pătrați și o suprafață construită desfășurată de 944 de metri pătrați.

Lucrările trebuie finalizate în maximum 12 luni

Conform condițiilor contractuale, lucrările vor fi executate în baza caietelor de sarcini pe specialități, într-un termen de maximum 12 luni de la data înscrisă în ordinul de începere a lucrărilor. Începerea efectivă a lucrărilor va avea loc după încheierea procesului-verbal de predare a amplasamentului.

Executantul va trebui să asigure o perioadă de garanție de minimum 36 de luni, respectiv trei ani, calculată de la data semnării procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor și până la semnarea procesului-verbal de recepție finală.

Perioada de garanție este stabilită în conformitate cu prevederile Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, republicată, și ține cont de încadrarea obiectivului în clasa de importanță C – importanță normală.

Prin această investiție, Casa de Cultură „I.N. Roman” din Medgidia ar urma să beneficieze de lucrări ample de consolidare, eficientizare energetică, reabilitare și modernizare, cu scopul de a deveni un spațiu mai sigur, accesibil și adecvat desfășurării activităților culturale și pentru public.

Etichete:

  • Casa de Cultura I N Roman
  • Medgidia
  • Primaria municipiului Medgidia
  • Renovare integrată
Articole similare

Administrație locală

FOTO VIDEO Confort Urban a reabilitat spațiul exterior al Școlii Gimnaziale Nr. 23 Constantin Brâncoveanu din Constanța 05.09.2026

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 23 „Constantin Brâncoveanu” vor începe noul an școlar într-un spațiu exterior reamenajat și modernizat. Primăria Municipiului Constanța, prin Confort Urban, a finalizat lucrările de reabilitare a terenurilor de sport, a aleilor de acces și a spațiilor destinate …

Administrație locală

FOTO Primăria Fântânele vine în sprijinul elevilor înainte de noul an școlar: ghiozdane cu rechizite și uniforme, oferite gratuit 05.09.2026

Administrația locală din comuna Fântânele vine în sprijinul elevilor înaintea începerii anului școlar 2026–2027. Primarul comunei, Niculina Ciobanu, a anunțat că, și în acest an, copiii vor primi gratuit ghiozdane echipate cu rechizite școlare, precum și o parte din uniforma …

Administrație locală

Imobil din Constanța, din zona Stadion, scos la licitație pentru o datorie de peste 113.000 de euro, la preț REDUS. Care e prețul de pornire 05.09.2026

O cotă de 1/2 dintr-un imobil situat pe strada Panait Holban din Constanța va fi scoasă la licitație publică în data de 24 septembrie 2026, ora 10:00, în cadrul unui dosar de executare silită aflat pe rolul Biroului Executorului Judecătoresc …

De la același autor

Administrație locală

Casa de Cultură I.N. Roman din Medgidia va intra în renovare: Primăria scoate la licitație lucrările de renovare integrată a imobilului de peste 11... 05.09.2026

Primăria municipiului Medgidia a scos la licitație contractul pentru execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Renovarea integrată a imobilului – Casa de Cultură I.N. Roman din municipiul Medgidia, județul Constanța”. Valoarea estimată a contractului este de 11.047.727,86 lei, fără TVA. Investiția urmărește transformarea și modernizarea clădirii publice de cultură de pe strada Republicii nr. 5, …

Știrile zilei

Marinar prins băut la bordul unui convoi de 4 nave, în zona Hârșova. Polițiștii au deschis dosar penal 05.09.2026

La data de 30 august 2026, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Hârșova au acționat, în cooperare cu Căpitănia Portului Hârșova, și au efectuat un control la bordul unui convoi format din 4 nave, care se afla în ancoră, la …

Știrile zilei

Dosar penal la Cernavodă după ce ape uzate provenite de la o spălătorie auto ar fi ajuns în Canalul Dunăre-Marea Neagră 05.09.2026

La data de 28 august 2026, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Cernavodă s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că un bărbat, în calitate de administrator al unei societăți comerciale, nu a luat măsurile necesare colectării apelor uzate, …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
OFICIAL 600 de euro colcviul și 2.500 examenul la Facultatea de Medicină de la Ovidius, spun procurorii DNA Constanța! Două studente, printre reținute

Justiție

OFICIAL 600 de euro colcviul și 2.500 examenul la Facultatea de Medicină de la Ovidius, spun procurorii DNA Constanța! Două studente, printre reținute 05.09.2026
FOTO Petromidia, cea mai mare rafinărie din România, gazda unui concurs de șah pentru peste 200 de copii

Știrile zilei

FOTO Petromidia, cea mai mare rafinărie din România, gazda unui concurs de șah pentru peste 200 de copii 05.09.2026
Șeful procurorilor anti-mafia din Constanța, stabilit MARȚI de CSM! Mandatul magistratului Camelia Mădălina Hira expiră la finele lunii

Justiție

Șeful procurorilor anti-mafia din Constanța, stabilit MARȚI de CSM! Mandatul magistratului Camelia Mădălina Hira expiră la finele lunii 05.09.2026
Marinar prins băut la bordul unui convoi de 4 nave, în zona Hârșova. Polițiștii au deschis dosar penal

Știrile zilei

Marinar prins băut la bordul unui convoi de 4 nave, în zona Hârșova. Polițiștii au deschis dosar penal 05.09.2026
Dosar penal la Cernavodă după ce ape uzate provenite de la o spălătorie auto ar fi ajuns în Canalul Dunăre-Marea Neagră

Știrile zilei

Dosar penal la Cernavodă după ce ape uzate provenite de la o spălătorie auto ar fi ajuns în Canalul Dunăre-Marea Neagră 05.09.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.