za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Administrație locală » Dezastrul lăsat de fosta administrație din Ciocîrlia și ambițiile primarului Ionuț Șerbu pentru următorii 4 ani

Dezastrul lăsat de fosta administrație din Ciocîrlia și ambițiile primarului Ionuț Șerbu pentru următorii 4 ani

Dezastrul lăsat de fosta administrație din Ciocîrlia și ambițiile primarului Ionuț Șerbu pentru următorii 4 ani

Administrație locală

14.11.2020

De către Pintilie Claudia

La două săptămâni de când a fost învestit în funcție, noul primar ales al comunei Ciocîrlia, Ionuț Șerbu, s-a apucat serios de treabă. Dezastrul lăsat de fosta administrație, perpetuat de 16 ani, este greu de imaginat. „Comuna noastră este într-o situație de neimaginat, sub orice critică. Avem o comună subdezvoltată. Suntem la limita existenței: avem apă în comună, câteva străzi asfaltate și lumini pe străzi. Atât! Deși avem toate avantaje: deschidere la drumul național și la autostradă, am avea toate șansele de a fi o comună prosperă”, ne-a spus edilul.

Toaletă în curte, o clădire veche în care funcționează primăria care, deși se află pe marginea DN 3, nu se vedea din cauza pomilor uscați, freză pentru zăpadă – piesă de muzeu – 40 de ani vechime – nefuncțională, niciun parc pentru copii, un dispensar, construit în 1902, în care medicului îi este teamă să mai intre, dar și datorii la furnizori încă din 2012…. cam acesta este pe scurt peisajul cu care a fost întâmpinat, în urmă cu două săptămâni primarul nou ales al comunei Ciocârlia.

 

Se aștepta ca lucrurile să fie rele, însă ceea ce găsit în cadrul instituției primăriei, este, în opinia sa, de neimaginat

„M-am hotărât să candidez pentru că noi tinerii din comună am fost dați deoparte de fosta administrație. Lucrurile nu erau transparente, aveam parte doar de promisiuni. Am format o echipă formată din tineri, dar nu numai, competenți, cu aceleași nemulțumiri ca și mine. Niciun proiect pe care l-am aprobat în cei patru ani nu s-a realizat și nici nu ne-a prezentat niciun demers pe care l-ar fi făcut pentru a reuși și noi ca și comună să ne dezvoltăm”, ne-a spus primarul Ionuț Șerbu care a fost consilier local din partea PNȚCD în mandatul 2016 – 2020. Practic a cunoscut problemele comunei atât din teren, cât și implicat în viața administrației publice locale.

„Ne dorim să le oferim tinerilor locuri de casă, aceasta este una dintre promisiunile făcute și vrem să o ducem la îndeplinire. Vrem un parc. În ultima lună de campanie fostul primar a început un parc așa cum n-am mai văzut nicărieri, în nicio comună, la marginea satului. Parcul a fost aprobat în ședință în 2015 și fostul primar s-a apucat de el în 2020. Va trebui să-l finalizăm, dar ne gândim să facem și altele. Vă dați seama ce evoluție avea comuna noastră. Ne trebuie o grădiniță și after school, în ambele Ciocârlii. Încercăm cu fonduri europene. Vrem să atragem și investitori, dacă vom reuși să punem în aplicare proiectul cu gazele, vor fi investitori, nu contează domeniul. Ideea este să creem locuri de muncă în comună, să rămână tinerii aici. Am și eu copii și nu vreau să plece din comună, dar trebuie să le oferim oportunități Ieri am demarat acțiunea de inventariere a terenurilor disponibile pentru a le putea da tinerilor. Vom vedea modalitatea prin care vom da aceste terenuri tinerilor. 16 ani primăria a fost SRL, pe persoană fizică.„, ne-a mai spus primarul.

Pe zi ce trece, primarul spune că descoperă noi probleme.

„Ieri a venit domnul doctor din comună și mi-a spus că îi este frică să mai intre în dispensar. Este din 1902. Trebuie să facem ceva”, a mai spus primarul.

Nici elevii din comună nu și-au mai primit bursele de ceva vreme. „Încercăm să le aducem la zi. Sunt 324 de beneficiari, vom face tot posibilul ca elevii să primească drepturile cuvenite”, a mai spus edilul.

Proiect de gaze, găsit prin sertare

Încrezător că va putea contribui la creșterea calității vieții locuitorilor comunei, primarul Ionuț Șerbu primul proiect important pe care vrea să îl implementeze este cel privind aducțiunea de gaze:

„Am găsit prin sertare un proiect de aducțiune de gaze cu care fostul primar se poza în campanie și îl băga la loc, nu făcea nimic. Noi, cum am ajuns la primărie, a doua zi am început să demarăm demersurile. Am început să strângem angajamente pentru cetățenii care vor să se racordeze la această rețea inteligentă de gaze. I-am dat deja drumul la primul aviz care ne trebuia de la Mediu. Proiectul este comun cu Cobadin și Deleni urmează să fie depus. De la demararea lucrărilor, în 36 de luni proiectul este gata, oamenii vor avea gazele la poartă. Vor fi racordate ambele Ciocârlii (Ciocârlia de Sus și Ciocârlia de Jos și cele două IAS-uri). Astfel, cu gaze în comună, putem să atragem și investitori”, a mai spus primarul.

Toaleta primăriei este în curte, așa cum mai găsești doar în unele gospodării de la țară. „Am comandat acum toalete ecologice, este imposibil să le mai folosim pe acestea. Avem două microbuze școlare care nu mai sunt folosite pentru a transporta copii, le vom repune în folosință pentru a transporta angajații de la gospodărire comunală la diferite lucrări”, a explicat edilul.

Planuri pentru o grădiniță și o sală de sport. În 16 ani s-a accesat un singur proiect cu bani europeni

„Trebuie să facem o grădiniță nouă. Cea care este acum e în două camere, sala de sport are 4 metri pătrați pe patru. În anotimpul rece nu pot face orele de sport. Avem un spațiu unde putem să facem o sală de sport și vom face și un parc lângă”, a mai explicat edilul liberal.

„Comuna noastră este într-o situație de neimaginat, sub orice critică. Avem o comună subdezvoltată. Suntem la limita existenței: avem doar apă în comună, câteva străzi asfaltate și lumini pe străzi. Atât! Deși avem toate avantaje: deschidere la drumul național și la autostradă, am avea toate șansele de a fi o comună prosperă. Din câte am văzut, bani s-au primit de la autoritățile județene. În 16 ani s-a accesat un singur proiect european pentru un utilaj cu care primarul doar s-a pozat în campanie și trebuie plătit de noi. Nu îl putem mișca de unde este depozitat, în spatele primăriei, înainte să îl plătim”, ne-a spus edilul.

Ca orice om gospodar a început cu o curățenie în curtea primăriei și urmează o igienizare serioasă a întregii localități. „Locuitorii nu au tomberoane în care să-și depoziteze gunoaiele. Când le scot în fața curții pentru a le prelua firma de salubritate deseori le împrăștie câinii…”, explică Ionuț Șerbu.

„Avem o echipă tânără, ne dorim să facem treabă în interesul locuitorilor”

Colaborarea cu președintele Consiliului Județean Constanța, Mihai Lupu speră să fie una foarte bună și de întrajutorare. „Fostul primar nici telefon nu avea, trebuia să suni secretara. Telefonul fix de pe biroul lui nici nu era băgat în priză, era de formă”, ne-a mai spus edilul.

Consiliul Local nou format are șase consilieri PNL, 6 PSD și 1 PMP. „Avem o echipă tânără, ne dorim să facem treabă în interesul locuitorilor. Voi depune toate eforturile să prosperăm și noi, ca și comună, așa cum se întâmplă în alte părți. Am demarat deja un audit în cadrul primăriei pentru a vedea situația financiară exactă a instituției și să vedem de unde începem”, a conchis edilul din Ciocârlia.

Etichete:

  • sală de sport
  • Grădiniță
  • Ciocârlia
  • Ionuț Șerbu
Articole similare

Administrație locală

Atenție: Începe o nouă etapă de dezinsecție în Medgidia și zonele limitrofe! Iată când se va desfășura 27.06.2026

O nouă etapă de dezinsecție în municipiul Medgidia și zonele limitrofe urmează să înceapă, iar municipalitatea a transmis că toate produsele sunt avizate de Ministerul Sănătății! Reprezentanții Primăriei Medgidia au precizat că, în perioada 01 iulie 2026 - 04 iulie 2026, …

Administrație locală

Se oprește apa în Saligny! Vezi aici cât durează lucrările 27.06.2026

Ca urmare a unei avarii la Stația de apă Saligny, echipele RAJA sunt nevoite să sisteze furnizarea apei potabile, astăzi, 27 iunie 2026, în intervalul orar 11:00 - 17:00, în localitatea Saligny, județul Constanța. După finalizarea lucrărilor de reparație, până la …

Administrație locală

Primăria Cernavodă caută firmă pentru studiul de oportunitate privind delegarea serviciilor de dezinsecție, dezinfecție și deratizare din oraș! Pân... 26.06.2026

Primăria Cernavodă a lansat procedura pentru achiziționarea unui studiu de oportunitate cu privire la delegarea serviciului public de dezinsecție, dezinfecție și deratizare din oraș. Potrivit informațiilor publice, Primăria Cernavodă așteaptă de la agenții economici ca aceștia să transmită oferta de preţ …

De la același autor

Social

FOTO VIDEO Radu Medeleanu a deschis în Fântânele o sală de kickboxing la standarde europene: copiii din comună se antrenează gratuit cu sprijinul P... 18.06.2026

Comuna Fântânele are, de câteva zile, una dintre cele mai moderne săli dedicate sporturilor de contact din județul Constanța, la standarde europene. Investiția îi aparține sportivului și antrenorului Radu Medeleanu, locuitor al comunei, care a construit de la zero, exclusiv …

Tinerii excepționali ai Constanței

INTERVIU Tinerii excepționali ai Constanței: Strâmbeanu Patricia Ștefania, balerina care își transformă visurile în pași de dans 17.06.2026

Astăzi o cunoaștem pe Strâmbeanu Patricia Ștefania, sau, așa cum îi spun cu drag familia și prietenii, Paty. La doar 11 ani, fiind elevă în clasa a IV-a B la Școala Gimnazială nr. 12 „B.P. Hasdeu” din Constanța și cea …

Tinerii excepționali ai Constanței

Tinerii excepționali ai Constanței: Andreea Pavel, olimpica ce a învățat să transforme eșecul în succes: Adevărata performanță înseamnă să nu renunți! 07.06.2026

Trei calificări la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Biologie, o medalie de bronz la concursul „Medici de mâine”, sute de ore de voluntariat și experiențe de leadership în proiecte educaționale și culturale. Acesta este doar o parte din parcursul …

Ultimele Știri
Simona Bucura Oprescu, reconfirmată președinte al OFSD. Mariana Gâju și Roxana Dobrescu, alese în conducerea națională

Politic

Simona Bucura Oprescu, reconfirmată președinte al OFSD. Mariana Gâju și Roxana Dobrescu, alese în conducerea națională 27.06.2026
Atenție: Începe o nouă etapă de dezinsecție în Medgidia și zonele limitrofe! Iată când se va desfășura

Administrație locală

Atenție: Începe o nouă etapă de dezinsecție în Medgidia și zonele limitrofe! Iată când se va desfășura 27.06.2026
Ilie Bolojan: Deficitul bugetar a scăzut în primele 5 luni, suntem pe drumul cel bun! Mulțumesc tuturor românilor, spune premierul

Politic

Ilie Bolojan: Deficitul bugetar a scăzut în primele 5 luni, suntem pe drumul cel bun! Mulțumesc tuturor românilor, spune premierul 27.06.2026
VIDEO Turist preluat de SMURD de pe plaja din Eforie: Scuipa sânge după ce salvamarii l-au scos din valuri

Știrile zilei

VIDEO Turist preluat de SMURD de pe plaja din Eforie: Scuipa sânge după ce salvamarii l-au scos din valuri 27.06.2026
Vacanță stricată în Mamaia: Ea - bătută, el - arestat preventiv pentru violență în familie, după un scandal cu palme, în fața hotelului!

Știrile zilei

Vacanță stricată în Mamaia: Ea - bătută, el - arestat preventiv pentru violență în familie, după un scandal cu palme, în fața hotelului! 27.06.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.