FOTO Viceprimarul Costin Răsăuțeanu anunță care este stadiul lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor finanțate din fonduri europene

Administrație locală
Viceprimarul municipiului Constanța, Costin Răsăuțeanu, a efectuat astăzi, o vizită pe șantierul de lucru al lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor finanțate din fonduri europene.
„Astăzi, am fost pe teren pentru a monitoriza lucrările de reabilitare termică a blocurilor finanțate din fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Îmbunătățirea confortului termic și creșterea eficienței energetice a locuințelor rămâne un obiectiv important de atins în perioada următoare”, .
Blocurile aflate în lucru sunt: FT4, FT3 A, FT3 B, L48, L49, L50, K11, K12
Lucrările care se efectuează la cele 7 blocuri vor cuprinde:
🔹 Izolarea termică a pereților exteriori
🔹 Înlocuirea tâmplăriei cu ferestre performante din PVC, cu vitraj tripan și garnituri de etanșare duble
🔹 Izolarea planșeului peste subsol și peste ultimul nivel
🔹 Montarea de glafuri noi, din tablă vopsită în câmp electrostatic
🔹 Modernizarea instalațiilor sanitare și electrice
🔹 Montarea de uși de acces cu sisteme de închidere automată, mecanică sau electrică
„Împreună cu colegii din Primărie, continuăm să identificăm noi surse de finanțare pentru toate blocurile din municipiul Constanța care necesită reabilitare termică”, a transmis viceprimarul municipiului Constanța, Costin Răsăuțeanu.








