Imobil din Constanța, din zona Stadion, scos la licitație pentru o datorie de peste 113.000 de euro, la preț REDUS. Care e prețul de pornire

Administrație locală
O cotă de 1/2 dintr-un imobil situat pe strada Panait Holban din Constanța va fi scoasă la licitație publică în data de 24 septembrie 2026, ora 10:00, în cadrul unui dosar de executare silită aflat pe rolul Biroului Executorului Judecătoresc Sarkis Ionica.
Potrivit publicației de vânzare din dosarul de executare nr. 1263/2011, imobilul este format dintr-un teren cu suprafața de 140 de metri pătrați din acte, respectiv 131 de metri pătrați rezultați din măsurători, pe care este edificată o construcție de tip P+2E, cu destinație de locuință și spațiu comercial. Construcția are o suprafață construită de 120 de metri pătrați și o suprafață construită desfășurată de 360 de metri pătrați.
Cota de 1/2 din imobil, proprietatea debitorului B. D., a fost evaluată la 669.193 de lei, echivalentul a aproximativ 127.657 de euro, potrivit raportului de evaluare întocmit la 20 iulie 2026.
Conform publicației de vânzare, întrucât licitația începe de la 75% din prețul de evaluare, prețul de pornire este de 501.894,75 lei. Cota de 1/2 din imobil urmează să fie adjudecată celui care oferă cel mai mare preț.
Executarea silită este efectuată în baza unor contracte de credit, ipotecă și cesiune a chiriei încheiate în anul 2008, precum și a unei încheieri pronunțate de Judecătoria Constanța în 2011, prin care a fost încuviințată executarea silită.
Creditorul este Vista Bank (România) S.A., iar suma datorată era, potrivit documentului, de 113.036,83 euro, reprezentând debit actualizat la data de 30 iunie 2025. La această sumă se adaugă dobânzile și penalitățile aferente, precum și cheltuielile de executare silită.
Potrivit extrasului de carte funciară menționat în publicația de vânzare, asupra cotei de 1/2 din imobil figurează mai multe sarcini, printre care un proces-verbal de sechestru emis de ANAF Constanța și mai multe somații emise în cadrul unor alte dosare de executare silită.
Licitația va avea loc la sediul Biroului Executorului Judecătoresc Sarkis Ionica, din Constanța, strada Jupiter nr. 19, etaj 1.
Persoanele interesate de participarea la licitație trebuie să se prezinte cu actul de identitate și să depună, până la termenul stabilit pentru vânzare, o cauțiune reprezentând 10% din prețul de începere al licitației, respectiv din suma de 501.894,75 lei, conform condițiilor prevăzute în publicația de vânzare.
Persoanele care pretind vreun drept asupra imobilului sunt somate să își formuleze pretențiile înainte de adjudecarea bunului.

Publicația de vânzare completă poate fi consultată în cele ce urmează:
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal. Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Sursa: prod.executori.ro







