Mii de fermieri nu și-au primit integral subvențiile de la APIA în 2025: Ce transmite Ministerul Agriculturii

Agricultură
Tanczos Barna, ministrul Agriculturii, anunță că 1,4% dintre fermierii care au depus cererea unică de plată pentru 2025 nu au încasat integral subvențiile, până la data de 30 iunie, termenul de finalizare a plăților de către APIA.
Situația a fost determinată, în principal, de problemele generate de lipsa unor sisteme informatice necesare pentru campania de plăți din 2025.
Într-o postare publică, Tanczos Barna arată că:
„Am evaluat astăzi rezultatele Campaniei de plăți directe aferente anului de cerere 2025.
APIA a autorizat la plată 1,924 miliarde de euro, reprezentând un grad de absorbție de 98,6% din fondurile europene disponibile pentru plățile directe. Au fost autorizați la plată 696.145 de fermieri, reprezentând 99,97% din totalul beneficiarilor declarați eligibili.
A fost o perioadă plină de provocări. APIA se confruntă în continuare cu probleme generate de lipsa unor sisteme informatice necesare pentru campania de plăți din 2025 și continuă să depună eforturi pentru a efectua toate verificările și plățile în cazul fermierilor blocați. Procentul fermierilor care, din diverse motive, nu au încasat integral sumele solicitate prin cererile de plată este de aproximativ 1,4%”.
Tanczos Barna atrage atenția că pregătirea din timp a viitoarei campanii de plăți trebuie să fie prioritatea perioadei următoare, astfel încât întârzierile în procesarea și acordarea subvențiilor să fie evitate în 2027:
ȚTotodată, pregătirea din timp a viitoarei campanii de plăți trebuie să fie prioritatea perioadei următoare, astfel încât întârzierile în procesarea și acordarea subvențiilor să fie evitate în 2027.
În prezent, APIA desfășoară controlul administrativ al cererilor de plată depuse în acest an, după care trebuie demarate cât mai rapid controalele pe teren”.
Citește și:
Veste BUNĂ pentru fermieri: România ar putea relua curând exporturile de ovine







