Relația dintre obiect și spațiu, văzută prin ochii adulților, un atelier de succes încheiat la Muzeul de Artă Constanța

Cultură
Atelierul de vineri, 5 mai, dedicat adulților, a propus o reîntoarcere la observație, formă și echilibru vizual printr-un exercițiu de natură statică desfășurat sub tema „Sfera și spațiul interior”.
Participanții au explorat relația dintre obiect și spațiu prin studii de compoziție, volum, proporție și lumină, pornind de la forme simple — sfere, textile, flori și obiecte cotidiene, relatează reprezentanții Muzeului de Artă.

„Atelierul a devenit astfel nu doar un exercițiu tehnic, ci și o reflecție asupra modului în care percepem și înțelegem realitatea vizuală„, transmit reprezentanții Muzeului.

Activitatea s-a desfășurat sub coordonarea Smarandei Tulea, în sala dedicată artistului Gheorghe Petrașcu, într-un spațiu care a susținut dialogul dintre observație, memorie și expresie artistică.

Participanții au fost alături de organizatori prin sensibilitate și implicare. La atelier a participat și Dorina Cristina Voicu, în calitate de voluntar.

Activitatea s-a desfășurat cu sprijinul autorităților locale.
Citește și:







