UDTTMR a găzduit întâlnirea cu delegația Grupului de prietenie Turcia–România din Marea Adunare Națională a Türkiye

Cultură
Prezenți în România pentru o serie de întrevederi cu omologii români, membrii delegației Grupului de prietenie Turcia – România din Marea Adunare Națională a Republicii Türkiye au vizitat miercuri, 24 iunie, Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România. Parlamentarii turci au avut o întrevedere cu o delegație a UDTTMR, condusă de președintele Gelil Eserghep.
În cadrul întâlnirii, președintele Gelil Eserghep le-a prezentat oaspeților organizația care îi reprezintă de peste 35 de ani pe etnicii tătari din România, parlamentarii de la Ankara manifestându-și interesul față de activitatea uniunii și aspecte legate de comunitatea tătară din România.
Din delegația turcă au făcut parte deputații Ayhan Gider (președintele grupului), Mervan Gül, Abdurrahman Bașkan, Cavit Ari, expertul Cem Sultan Aktaș și consilierul Mustafa Mesut Çevlik.
Din partea UDTTMR, alături de președintele Gelil Eserghep, au mai participat la discuții Nida Ablez, secretar general al UDTTMR, Ela Ziadin, președinta Organizației de Femei a UDTTMR, Sesnur Suliman, Dede Perodin și Taner Reșit, vicepreședinți ai Uniunii. De asemenea, pe timpul vizitei, au fost prezenți și deputatul UDTTMR, Varol Amet, și deputatul Adrian Solomon, președintele Grupului de prietenie România – Turcia din Parlamentul de la București.








