za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Economie » Terenul de tenis deținut de Grup Media Sud Company SRL în Cheia, scos la licitație într-un dosar de executare silită la preț REDUS

Terenul de tenis deținut de Grup Media Sud Company SRL în Cheia, scos la licitație într-un dosar de executare silită la preț REDUS

Terenul de tenis deținut de Grup Media Sud Company SRL în Cheia, scos la licitație într-un dosar de executare silită la preț REDUS

Economie

26.05.2025

De către Nicoleta Borzea

Oportunitate pentru pasionații de sport: un teren destinat amenajării unei baze de tenis, deținut de Grup Media Sud Company SRL în Cheia este scos la licitație publică în cadrul unui dosar de executare silită.

Licitația este organizată de Cabinetul Individual de Insolvență Cutov Alina, în calitate de lichidator judiciar al societății Grup Media Sud Company SRL, aflată în procedură de insolvență. Este vorba despre o investiție deja demarată – un teren destinat amenajării unui teren de tenis, situat în localitatea Cheia. Prețul de pornire stabilit pentru această vânzare este de 5.215 lei + TVA, ceea ce reprezintă doar 20% din valoarea de piață estimată prin raportul de evaluare.

Prima licitație va avea loc pe data de 2 iunie 2025, ora 10:00, în municipiul Constanța, bulevardul Tomis nr. 93, etaj 1, camera 2. Participanții la această licitație vor depune o garanție de de participare: 10% din prețul de pornire (fără TVA).

În cazul în care bunul nu va fi adjudecat în cadrul primei licitații, procedura se va relua în aceleași condiții în următoarele date: 9 iunie 2025, 16 iunie 2025, 23 iunie 2025, 30 iunie 2025. Toate licitațiile vor avea loc la aceeași oră și locație.

Grup Media Sud Company SRL a intrat în faliment în anul 2018

Grup Media Sud Company SRL are sediul în Constanța, str. Verde nr. 31, a fost înființată în anul 2004 și era deținută de afaceriștii constănțeni Elena și Vasile Babinciuc. Firmă, care avea ca obiect de activitate transporturile urbane, suburbane și metropolitane de călători, a intrat în faliment în anul 2018, lăsând în urmă datorii semnificative și bunuri imobile care au fost scoase ulterior la vânzare prin licitație. Printre bunurile aflate în patrimoniul debitorului, se numără și un teren de tenis situat în comuna Cheia, județul Constanța, care, în urma falimentului, a fost pus la licitație.

Este important de menționat că, în luna iunie 2024, terenul de tenis a fost scos la licitație la un preț mai mare, de 13.039 lei + TVA. Totuși, în ciuda acestui preț, terenul nu a găsit un cumpărător, iar acum prețul a fost redus, ceea ce ar putea reprezenta o oportunitate pentru investitori sau persoane interesate de proprietatea respectivă.

În anul 2017, compania a raportat o cifră de afaceri de 440.090 lei, dar cu datorii semnificative de 12.466.099 lei, în ciuda unui profit net de 939.838 lei. La sfârșitul anului 2018, afacerea nu mai genera venituri și datoriile sale ajunseseră la o valoare similară, iar numărul angajaților scăzuse la zero.

Sursă foto: Freepik.com

Citește și:

Un teren de tenis al Grup Media Sud Company SRL, afacerea falimentară a familiei Babinciuc, scos din nou la licitație la un preț redus

Etichete:

  • pasionații de sport
  • comuna Cheia
  • Elena și Vasile Babinciuc
  • licitație
  • Cabinetul Individual de Insolvență Cutov Alina
  • Grup Media Sud Company SRL
Articole similare

Economie

Ministrul Educației, noi precizări despre concursul separat de admitere în clasa a IX-a  31.08.2026

Ministrul interimar al Educaţiei, Mihai Dimian, a venit cu o serie de precizări privind concursul separat de admitere în clasa a IX-a, afirmând că este important ca Parlamentul să decidă cât mai rapid dacă prevederea adoptată în 2023 rămâne în …

Economie

Administrația Porturilor Maritime pregătește un contract pe 2 ani pentru salubrizarea porturilor Constanța – zonele Nord, Sud și Midia – și a Portu... 31.08.2026

Compania Națională „Administrația Porturilor Maritime” SA Constanța pregătește un nou contract pentru salubrizarea porturilor Constanța – zonele Nord, Sud și Midia – precum și a Portului Mangalia. În acest moment, compania derulează o consultare a pieței pentru stabilirea valorii estimate a …

Economie

Două contracte de peste 7 milioane de lei, atribuite de CN APM Constanța către SC Autoprima Serv SRL pentru lucrări în Portul Midia 30.08.2026

Compania Națională „Administrația Porturilor Maritime” SA Constanța a atribuit, la 26 august 2026, două contracte de lucrări în valoare cumulată de peste 7,15 milioane de lei, ambele fiind câștigate de SC AUTOPRIMA SERV S.R.L. Contractele vizează atât lucrări de întreținere …

De la același autor

Știrile zilei

Mesajul directorului AJOFM Constanța, Adriana Duca, de Ziua Națională a României: Această zi ne reaminteşte valorile care ne unesc! 01.12.2025

Adriana Duca, directorul AJOFM Constanța, a transmis, la ceas de sărbătoare, de Ziua Națională a României, un mesaj. „Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Constanţa adreseaza tuturor românilor gânduri de respect şi preţuire. Celebrarea Zilei Naţionale ne reaminteşte valorile care …

Știrile zilei

Anamaria Ciobotaru, directorul Colegiulului Național Pedagogic Constantin Brătescu, mesaj de Ziua Națională a României: Trecutul nostru devine teme... 01.12.2025

Profesoara Anamaria Ciobotaru, directorul Colegiulului Național Pedagogic Constantin Brătescu, a transmis, la ceas de sărbătoare, de Ziua Națională a României, un mesaj. „De Ziua Națională a României privim cu recunoștință spre trecut și cu responsabilitate și încredere spre viitor. Trecutul ne …

Știrile zilei

Directorul Muzeului de Artă Constanța, Lelia Rus Pîrvan, mesaj de Ziua Națională a României: vom celebra sărbătoarea istorică printr-o experiență a... 01.12.2025

Lelia Rus Pîrvan, directorul  Muzeului de Artă Constanța, a transmis, la ceas de sărbătoare, de Ziua Națională a României, un mesaj. „Luni, 1 decembrie 2025, de Ziua Națională a României, intrarea la Muzeul de Artă Constanţa și la secțiile sale – Muzeul …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor

Știrile zilei

Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor 31.08.2026
Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia

Sport

Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia 31.08.2026
Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi că mă retrag din fotbalul internaţional!

Sport

Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi că mă retrag din fotbalul internaţional! 31.08.2026
Primăria Eforie ANGAJEAZĂ administrator clădire: Se solicită studii medii

Locuri de muncă

Primăria Eforie ANGAJEAZĂ administrator clădire: Se solicită studii medii 31.08.2026
Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia

Știrile zilei

Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia 31.08.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.