Un investitor din Emiratele Arabe Unite a preluat 20% din societatea La Colibele din Corbu SRL

Economie
În Monitorul Oficial al României de astăzi, 19 iunie 2026, a fost publicată decizia luată de acționarii societății LA COLIBELE DIN CORBU SRL la finalul anului 2025.
Mai exact, potrivit datelor cuprinse în decizie, acționarii societății – Bivoleanu Ramona Andreea, cu domiciliul în municipiul Brăila,
Văru Cosmin-Mihai, cu domiciliul în municipiul Constanța, și Mocanu-Zorilă Laurențiu, cu domiciliul în municipiul Constanța,
în calitate de asociați ai LA COLIBELE DIN CORBU – S.R.L., au hotărât, de comun acord cooptarea în societate în calitate de asociat a subscrisei HARRYTECH INTERNATIONAL – FZCO, societate cu răspundere limitată, cu sediul social în Emiratele Arabe Unite, Dubai, DSO-IFZA, Dubai Digital Park – Building A1, Dubai Silicon Oasis, titulară a Licenţei comerciale nr. 61109 din 10.04.2025.
Totodată, au fost cesionate, cu titlu oneros conform Contractului de vânzare părți sociale din data de 03.10.2025, 12 părți sociale cu o valoare nominală totală de 60 lei deținute de asociatul Mocanu-Zorilă Laurențiu către asociatul HARRYTECH INTERNATIONAL – FZCO.
După cesiune, structura capitalului social în valoare de 300 lei, împărțit în 60 părți sociale cu o valoare nominală de 5 lei/parte socială, este:
- Mocanu-Zorilă Laurențiu – 28 părți sociale, în valoare totală de 140 lei, reprezentând 46,66% din capitalul social;
- Bivoleanu Ramona-Andreea – 5 părți sociale, în valoare totală de 25 lei, reprezentând 8,34% din capitalul social;
- Văru Cosmin-Mihai – 15 părți sociale, în valoare totală de 75 lei, reprezentând 25,00% din capitalul social;
- HARRYTECH INTERNATIONAL – FZCO – 12 părți sociale, în valoare totală de 60 lei, reprezentând 20,00% din capitalul social.
Participarea la profit și pierdere se face conform aportului la capitalul social.
Cesiunea s-a făcut cu respectarea dispozițiilor art. 202 alin. (2) din Legea nr. 31/1990 actualizată.
Hotărâre AGA a fost adoptată în şedinţa din data de 24.10.2025.
Potrivit listăfirme.ro, site consultat în data de 19 iunie 2026, SC LA COLIBELE DIN CORBU SRL a fost înființată în 2018, are sediul în Corbu, C5 (Ferma 1 Vegetală) și obiectul de activitate este „Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată”.
În 2024, societatea a avut o cifră de afaceri de doar 19.834 lei, pierderi de 43.907 lei și datorii de 1.284.530 lei.

Numele acționarilor le mai regăsim și în:

OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal. Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.






