Unitatea 1 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional. Specialiștii investighează cauza

Economie
SN Nuclearelectrica SA anunță că Unitatea 1 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Național în seară zilei de 19 iulie 2024 din cauza unei disfuncționalități în partea clasică a centralei, fără impact asupra securității nucleare.
Specialiștii CNE Cernavodă investighează cauza în vederea remedierii, conform procedurilor aplicabile.
Deconectarea automată și lucrările de remediere nu au impact asupra securității nucleare, personalului și populației.
SN Nuclearelectrica SĂ va emite comunicat la momentul resincronizarii Unității 1 la Sistemul Energetic Național.
Unitatea 1 a centralei nucleare (CNE) Cernavodă, cu o putere instalată de 700 MW, a fost pusă în funcţiune în 1996 şi a livrat, până în prezent, 133 milioane MWh, reprezentând 9% din consumul naţional, pe o perioadă de 26 de ani. Unitatea 1 a împiedicat eliberarea în atmosferă a 130 de milioane de tone de CO2.
Sursă foto: Facebook







