Două minore din Constanța, agresate sexual de tatăl vitreg! Prima condamnare. Ghiulfer Aisun Ismail: adevărul poate fi demonstrat, chiar și atunci când pare imposibil

Justiție
Șapte ani de închisoare! Aceasta este sentința aplicată de Judecătoria Constanța în cazul unui individ acuzat că și-ar fi agresat sexual cele două fiice vitrege, minore! Totodată, Judecătoria Constanța a mai hotărât obligarea inculpatului (M.D.) să plătească fetelor câte 25.000 euro fiecăreia, echivalent în lei la data plății, reprezentând daune morale. Ghiulfer Aisun Ismail, avocat în cadrul Baroului Constanța, spune că acesta „nu e un moment de bucurie“, ci este, mai degrabă, „confirmarea că mecanismele legale pot funcționa, chiar și în cauze în care probele par, la început, fragile“.
„În spatele unei soluții rămân însă oameni. Două fete care vor duce mai departe urmele acestor experiențe. O mamă care a dus o luptă de aproape trei ani“, a mai spus Ghiulfer Aisun Ismail, avocat în prezenta cauză.

Cum a început totul
Avocata Ghiulfer Aisun Ismail povestește că totul a început în urmă cu aproximativ doi ani și jumătate.
„Am primit un mesaj de la o fostă clientă. Îmi descria o situație extrem de delicată, în care două minore ar fi fost victimele unor abuzuri. Mi-a vorbit despre caz ca și cum ar fi fost al altcuiva. Îndoiala era firească: „cum se poate face dreptate când e cuvântul lor împotriva celui acuzat?” I-am spus atunci că adevărul nu stă doar în declarații. Există expertize, proceduri, metode de audiere adaptate copiilor, instrumente care pot scoate la iveală realitatea faptelor. Am rugat-o să o îndrume pe mama fetelor către mine. Atunci mi-a mărturisit adevărul: nu era vorba despre altcineva. Era vorba despre ea și despre fetele ei, abuzate de actualul sot! De acolo a început un drum lung. Greu. Cu multe etape care au însemnat pentru fete expunere repetată: audieri, expertize, evaluări. Aproape 2ani jumate în care fiecare pas a cerut răbdare și rezistență. Instanța a pronunțat soluția. Inculpatul a fost condamnat la pedepse privative de libertate, urmând să execute în total 7 ani de închisoare, și a fost obligat la plata unor daune morale de 25.000 de euro pentru fiecare minoră. Nu e un moment de bucurie. Este, mai degrabă, confirmarea că mecanismele legale pot funcționa, chiar și în cauze în care probele par, la început, fragile. În spatele unei soluții rămân însă oameni. Două fete care vor duce mai departe urmele acestor experiențe. O mamă care a dus o luptă de aproape trei ani. Iar dacă e ceva ce merită spus, este atât: chiar și atunci când pare imposibil, adevărul poate fi demonstrat“, a mai precizat avocata Ghiulfer Aisun Ismail.
Conform portalului instanțelor de judecată, prin decizia de condamnare, Judecătoria Constanța a constatat legalitatea şi temeinicia măsurii arestului la domiciliu dispuse faţă de inculpat, măsură pe care o menţine pentru o durată de 60 de zile urmând a fi verificată nu mai târziu de 28.05.2026.
„Admite în parte acţiunile civile formulate de persoanele vătămate minore, constituite părţi civile. Obligă inculpatul să plătească părţilor civile câte 25.000 euro fiecăreia, echivalent în lei la data plăţii, reprezentând daune morale. Respinge în rest acţiunile civile, ca neîntemeiate. Ia măsura sechestrului asigurător asupra tuturor bunurilor mobile şi imobile ale inculpatului, până la concurenţa sumelor de 50.000 euro şi 14.000 lei, reprezentând despăgubiri civile şi cheltuieli judiciare“, se mai arată în decizia Judecătoriei Constanța.
Sentința nu este una definitivă!
Trimiterea în judecată reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de
exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:







