Obiectiv strategic din Portul Constanța, în centrul unui proces de interes național! Încep DELIBERĂRILE la Tribunal

Justiție
Magistrații de la Tribunalul Constanța s-au retras pentru deliberări în procesul ce are ca miză un obiectiv strategic din Portul Constanța, pas important în transformarea portului într-un hub logistic internațional!
Avocații din procesul de interes național ce vizează Portul Constanța și-au susținut ieri, 14 ianuarie 2026, pledoariile în fața judecătorilor de la Secția a II-a Civilă a Tribunalului, ulterior instanța retrăgându-se pentru deliberări.
Completul de judecată a anunțat că hotărârea va fi pronunțată la data de 28 ianuarie 2026.
În speță, este vorba despre tranzacția vizând achiziționarea prin negociere directă a terminalului Ferry Boat, pe care Portul Constanța îl va achiziționa de la CFR, proces fiind deschis de Fondul Proprietatea SA, acționarul minoritar din Portul Constanța.
Cazul are indicativul de instanță 3530/118/2025 și a fost înregistrat pe rolul Secției a II-a Civile a Tribunalului Constanța la data de 17 iulie 2025.
Părți în cauză sunt reclamanta Fondul Proprietatea SA (acționarul ce deține 20% din Portul Constanța) și pârâta Compania Națională Administrația Porturilor Maritime SA (controlată, cu 80%, de Statul Român prin Ministerul Transporturilor).
La prima înfățișare desfășurată în cauză la data de 12 noiembrie 2025, judecătorii au fost nevoiți să acorde un nou termen la începutul acestui an, pentru ca cele două părți să studieze documentele depuse de avocații părții adverse, dar și pentru a se lua la cunoștință notele de ședință depuse de Fondul Proprietatea SA.
Așa se face că la termenul de ieri, instanța a jucat cazul și a rămas în pronunțare, perioada de deliberare fiind de două săptămâni.

Obiectul cererii de chemare în judecată este reprezentat de o acţiune în anulare a hotarârii Adunării Generale Ordinare a Acționarilor Nr. 14 din data de 19 noiembrie 2024.
Este de menționat că hotărârea pe care o vor pronunța în proces judecătorii de la Tribunal va putea fi ulterior atacată în apel de către părțile care se declară nemulțumite.
În cazul în care se va declara apel, dosarul va fi înaintat Curții de Apel Constanța, instanța de control judiciar în cauză.
Ce prevede hotărârea Adunării Generale a Acționarilor din Portul Constanța atacată de Fondul Proprietatea SA
După cum se arăta în edițiile anterioare, la data de 19 noiembrie 2024, acționarii Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime SA, ce controlează Portul Constanța, au fost convocați în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor, la sediul Ministerului Transporturilor.
Ordinea de zi a ședinței AGA era următoarea:
- Aprobarea de principiu pentru cumpărarea activului Incintă terminal Ferry-Boat – 29 repere, prin negociere directă.
- Mandatarea directorului general al societății pentru a îndeplini toate formalității cerute de lege.
Potrivit listafirme.ro, platformă consultată la data de 17 iulie 2025, prin Hotărârea nr. 14 din 19 noiembrie 2024 a AGOA au fost adoptate următoarele punte:
1. Adunarea generală a acționarilor Companiei Naționale „Administrația Porturilor Maritime“ – S.A. Constanța, în temeiul prevederilor articolului 19 alineatul (1) litera (ee) paragraf (ee1) din Statutul CN APM – S.A., aprobă de principiu cumpărarea activului incintă terminal Ferry-Boat – 29 repere, prin negociere directă, conform notei companiei nr. 42905/16.10.2024.
2. Adunarea generală a acționarilor Companiei Naționale „Administrația Porturilor Maritime“ – S.A. Constanța, în temeiul prevederilor articolului 111 alineatul (2) litera b1) din Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și ale artiolului 47 alineatul (11) din O.U.G. nr. 109/2011, cu modificările și completările ulterioare, aprobă numirea auditorului Ceaușescu & Partners – S.R.L. pentru un mandat ce expiră la data de 15.05.2027, pentru auditarea situațiilor financiare ale anilor 2024-2026, conform Notei companiei nr. 38282/12.09.2024.
3. Adunarea generală a acționarilor Companiei Naționale „Administrația Porturilor Maritime“ – S.A. Constanța, în temeiul prevederilor artiolului 131 alineatul (4) din Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, aprobă mandatarea directorului general în vederea îndeplinirii tuturor actelor și formalităților necesare înregistrării și publicării hotărârilor adoptate la Oficiul Registrului Comerțului. Directorul general poate delega toate sau o parte din puterile conferite mai sus, oricărei persoane pentru a îndeplini acest mandat.
Acum, însă, rămâne de văzut care va fi decizia instanței cu privire la acțiunea deschisă de Fondul Proprietatea SA pentru a anula tranzacția demarată de Portul Constanța cu privire la terminalul Ferry Boat.
Sursa foto (cu rol ilustrativ): Ministerul Transporturilor
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:







