Percheziții în Constanța, după o scamatorie cu criptomonede pusă în scenă de un militar și prietenii săi, acuză procurorii! Prejudiciul depășește 300.000 de euro

Justiție
Percheziții domiciliare, în Constanța, Brăilă, București și Ilfov, pentru demascarea unei scamatorii cu criptomonede ce ar fi fost pusă în aplicare de un militar și prietenii săi, prejudiciul estimat până în prezent de autorități depășind echivalentul a 300.000 de euro, la cursul actual.
Reprezentanții Parchetului General al României au transmis astăzi, 16 februarie 2026, că au loc mai multe percheziții domiciliare într-un dosar de înșelăciune în formă continuată comisă de un cadru militar, la bază fiind achiziționarea de criptomonede.
Potrivit reprezentanților Parchetului Curții Supreme, în cursul zilei de azi, 16 februarie 2026, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Secției parchetelor militare a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, polițiștii de investigare a criminalității economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și din cadrul inspectoratelor de poliție județene Brăila și Constanța pun în executare 5 mandate de percheziție domiciliară.
Perchezițiile se desfășoară, conform autorităților,, în municipiul București (1) și în județele Ilfov (1), Brăila (2) și Constanța (1).
Activitățile se desfășoară într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune în formă continuată, spun reprezentanții Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
Conform procurorilor, perchezițiile sunt efectuate la domiciliul unei persoane fizice (cadru militar activ) și la sediile a două societăți comerciale, în vederea completării materialului probator și a dispunerii de măsuri asigurătorii.
„Din cercetările efectuate până în prezent în cauză a rezultat că, în perioada 2021-2024, cadrul militar activ menționat, împreună cu mai multe cunoștințe din anturajul său, ar fi determinat prin inducere în eroare mai multe persoane să investească pe o platformă online creată în acest scop, respectiv să achiziționeze criptomonede.
Ca urmare a metodelor dolosive utilizate, banii tranzacționați de către persoanele vătămate ar fi fost în realitate transferați în conturile bancare deținute de către militar“, spun reprezentanții Parchetului General.
Conform autorităților, prejudiciul constatat până în prezent este de aproximativ 1.600.000 de lei, sumă ce depășește echivalentul a 300.000 de euro, la cursul actual.
În funcție de rezultatul activităților operative, se vor dispune măsuri legale, mai spun autoritățile.
Precizăm că percheziţia domiciliară este un procedeu probatoriu reglementat de Codul de procedură penală, în vederea descoperirii și strângerii probelor necesare soluţionării cauzei, care nu poate,în nicio situaţie să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție. „Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă“ (Art. 4, alin. 1 Codul de procedură penală).
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:






