za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Justiție » Portul Constanța, în centrul unui proces de interes strategic, miza depășește 55 milioane de euro! Despre ce este vorba

Portul Constanța, în centrul unui proces de interes strategic, miza depășește 55 milioane de euro! Despre ce este vorba

Portul Constanța, în centrul unui proces de interes strategic, miza depășește 55 milioane de euro! Despre ce este vorba
Portul Constanța

Justiție

16.04.2026

De către Cecilia Zagoneanu

Portul Constanța este în centrul unui proces de interes strategic, a cărui miză depășește echivalentul sumei de 55 de milioane de euro, la cursul actual!

Cazul, înregistrat ieri, 15 aprilie 2026, pe rolul Tribunalului Constanța, are în prim-plan, în calitate de pârât, Compania Națională Administrația Porturilor Maritime SA, fiind societatea care administrează Portul Constanța.

Conform surselor oficiale consultate de Ziarul Amprenta, în litigiu este contestată chiar hotărârea Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor din Portul Constanța prin care s-a decis majorarea capitalului companiei cu o sumă de peste 55 de milioane de euro.

Așa cum arătam și în edițiile anterioare, suma este necesară achiziționării Portului Internațional Liber Giurgiulești, din Republica Moldova, de către compania care administrează Portul Constanța, respectiv CN APM SA.

Portul Constanța va prelua Portul Internațional Liber Giurgiulești

Portul Constanța va prelua Portul Internațional Liber Giurgiulești

Această tranzacție, de altfel, a fost aprobată în cadrul unor adunări anterioare ale acționarilor Portului Constanța, sub denumirea Proiectul Sunrise, și a fost salutată de Guvernul României ca fiind un punct strategic în transformarea Portului Constanța într-un hub internațional.

În cauză, hotărârea AGEA prin care s-a decis majorarea capitalului prin emiterea de noi acțiuni în valoare de peste 55 de miloane de euro a fost contestată de Fondul Proprietatea SA, acționarul minoritar al Compania Națională Administrația Porturilor Maritime SA.

Mai exact, Fondul Proprietatea SA este acționarul minoritar din Portul Constanța, deținând un pachet de 20% din acțiunile Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime SA, restul de 80% fiind deținut de Statul Român prin Ministerul Transporturilor.

Fondul Proprietatea cere suspendarea, dar și anularea hotărârii

Așa cum spuneam mai sus, cazul a fost înregistrat ieri, 15 aprilie 2026, pe rolul Secției a II-a Civile a Tribunalului Constanța.

În speță, este vorba despre două dosare diferite, unul, în care Fondul Proprietatea SA cere suspendarea executării hotărârii AGEA de majorare a capitalului companiei care administrează Portul Constanța, iar celălalt, în care Fondul cere anularea aceleiași hotărâri.

Motivul pentru care sunt două dosare ce vizează aceeași hotărâre a Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor este că, în conformitate cu prevederile legislative în vigoare, cel în care se solicită suspendarea executării acesteia va primi termen de judecată mai repede decât cel în care se solicită anularea aceleiași hotărâri.

În ambele dosare, reclamanta este Fondul Proprietatea SA, iar pârâta este Compania Națională Administrația Porturilor Maritime SA.

După cum precizam și mai sus, în cauză este vizată hotărârea prin care s-a decis majorarea de capital a companiei care administrează Portul Constanța, mai exact, Hotărârea AGEA Nr. 1 din 30 martie 2026.

Ambele dosare sunt nou înregistrate la Tribunalul Constanța, astfel că urmează să fie repartizate aleatoriu unor complete din cadrul Secției a II-a Civile a instanței.

Dosarul pentru suspendarea Hotărârii AGEA are indicativul 2117/118/2026, în cauză fiind formulată o ordonanță președințială, astfel că ar urma ca solicitarea să fie judecată în procedura urgentă.

Portul Constanța suspendare AGEA Fondul Proprietatea

La rândul său, dosarul pentru anularea hotărârii are indicativul 2116/118/2026, fiind vorba despre o acțiune în anulare.

Portul Constanța Fondul Proprietatea anulare AGEA

Hotărârile pe care le vor lua în cauză judecătorii de la Tribunal vor putea fi ulterior atacate în apel, caz în care dosarele vor fi înaintate Curții de Apel Constanța, instanța care va lua deciziile definitive.

Ce prevede horărârea atacată de Fondul Proprietatea

Amintim, prin Hotărârea Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor din 30 martie 2026, aceștia au votat pentru majorarea capitalului social al CN APM SA, care administrează Portul Constanța, cu suma maximă de 281.625.500 de lei, prin aport în numerar, la valoarea nominală de 10 lei per acțiune, prin emiterea unui număr maxim de 28.162.550 de acțiuni noi, nominative, dematerializate, fără primă de emisiune.

Administrația Porturilor gara-maritima-cn-apm-sa-compania-nationala-administratia-porturilor-maritime-sa-constanta-ZA Administrația Porturilor Maritime SA Muzeul Portului Constanța Portul Constanța

sediul CN Administrația Porturilor Maritime SA, compania care administrează Portul Constanța

În cadrul AGEA, acționarii CN APM SA au stabilit mai multe detalii și condiții în care va avea loc emiterea noilor acțiuni.

Astfel, în ce privește caracteristicile operațiunii, se fac următoarele precizări:

  • Majorarea capitalului social se va realiza exclusiv prin aport în numerar, în condițiile legii şi ale Actului Constitutiv, fără utilizarea altor forme de aport sau mecanisme de conversie.
  • Valoarea nominală a acțiunilor Societăţii rămâne neschimbată, respectiv 10 lei/acţiune.
  • Acțiunile nou emise vor fi nominative, dematerializate, emise la valoarea nominală de 10 lei/acțiune, fără instituirea unei prime de emisiune, şi vor conferi titularilor acestora drepturi egale cu cele aferente acțiunilor existente la data emisiunii, inclusiv în ceea ce privește drepturile patrimoniale şi nepatrimoniale prevăzute de lege și de Actul Constitutiv. Majorarea capitalului social nu afectează structura drepturilor conferite de acțiunile existente, acestea menținându-şi integral prerogativele prevăzute de lege şi de Actul Constitutiv.
  • Acțiunile emise în schimbul aporturilor în numerar in cadrul Etapei I si in cadrul Etapei II vor trebui plătite in integralitate la data subscrierii.
  • Majorarea capitalului social se va realiza în limita subscrierilor efectiv realizate şi a sumelor integral vărsate în termenele stabilite, urmând ca valoarea finală a capitalului social majorat să fie determinată în funcție de rezultatul subscrierii.
Portul Constanța

Portul Constanța

În ce privește exercitarea dreptului de preferință, acționarii din Portul Constanța au stabilit următoarele:

Majorarea capitalului social se realizează cu respectarea integrală a dreptului de preferință al acționarilor existenți, în conformitate cu art. 216 din Legea nr. 31/1990 şi art. 9 alin. (5) din Actul Constitutiv în următoarele condiţii:

1.2.1. Etapa I-Drept de preferință

a) acțiunile nou emise se oferă spre subscriere acționarilor înregistrați la data de referinţă;

b) subscrierea se realizează proportional cu cota de participare deținută;

c) termenul de exercitare a dreptului de preferință este de 31 de zile de la data publicării hotărârii AGEA în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a;

d) dreptul de preferință nu este restrâns şi nu este ridicat.

1.2.2. Etapa II – Subscrierea acţiunilor rămase

a) acțiunile nesubscrise în Etapa I (Acțiunile Rămase”) vor putea fi subscrise de către acţionarii care au participat în Etapa I;

b) în ipoteza în care un acţionar nu subscrie sau subscrie parțial, celălalt acționar poate subscrie diferența, până la plafonul maxim aprobat;

c) în cazul în care ambii acționari formulează cereri suplimentare care depăşesc Acțiunile Rămase, alocarea se va realiza pro-rata:

d) durata Etapei Il este de 15 zile lucrătoare de la data încheierii Etapei I.

1.2.3. Finalizarea majorării

Aprobarea constatării majorării capitalului social la nivelul valorii efectiv subscrise şi vărsate la închiderea Etapei I şi, după caz, a Etapei II.

Acțiunile care nu sunt subscrise şi vărsate integral nu se emit.

Fondul Proprietatea, demers pentru păstrearea intactă a pachetului de acțiuni deținute în Portul Constanța

Așa cum arătam și în edițiile anterioare, la scurtă vreme după această hotărâre, administratorii Fondului Proprietatea SA au anunțat că a fost convocată Adunarea Generală Extraordinară companiei Fondul Proprietatea SA, pe ordinea de zi fiind aprobarea participării societății la majorarea capitalului social al companiei care administrează Portul Constanța.

Cu aceeași ocazie, Fondul Proprietatea SA a anunțat că își rezervă toate drepturile legale prevăzute de legislația în vigoare pentru a proteja investiția Fonduluil, arătând, printre altele, că tranzacția pentru care s-a propus majorarea capitalului companiei care administrează Portul Constanța nu a fost încă finalizată.

Mai exact, printr-o informare transmisă Bursei de Valori București, unde Fondul Proprietatea SA este listată, Daniel Naftali, reprezentantul permanent al Fondului Proprietatea SA, a adus la cunoștință o solicitare primită la data de 2 aprilie 2026 din partea unui acționar al Fondului care deține 10,5951% din capitalul social pentru convocarea AGEA în vederea achiziționării de acțiuni la CN APM SA pentru păstrarea pachetului de acțiuni.

Iată ordinea de zi a AGEA de la Fondul Proprietatea SA:

  • Aprobarea participării Fondului Proprietatea S.A. la majorarea capitalului social al Companiei Naționale „Administrația Porturilor Maritime” – S.A. aprobată prin Hotărârea nr. 1/30.03.2026 a AGEA CN APM SA, în baza calității sale de acționar și a dreptului său de preferință, pentru păstrarea integrală a cotei Fondului Proprietatea S.A. din capitalul social al CN APM SA
  • Aprobarea instrucțiunii către administratorul Fondului Proprietatea S.A. și a mandatării acestuia de a încheia toate actele și de a îndeplini toate formalitățile pentru ca Fondul Proprietatea S.A. să subscrie în baza dreptului său de preferință acțiunile cuvenite acesteia pentru majorarea capitalului social al CN APM SA aprobate prin Hotărârea nr. 1/30.03.2026 a AGEA.

În acest context, rămâne de văzut ce vor decide judecătorii de la Tribunalul Constanța cu privire la solicitarea de anulare, respectiv, de suspendare a executării hotărârii AGEA prin care s-a stabilit majorarea capitalului companiei care administrează Portul Constanța.

Sursa foto 2: Facebook.com

OBSERVAȚII:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Citește și:

Fondul Proprietatea vrea să-și păstreze INTACT pachetul de acțiuni din Portul Constanța! Vezi aici ce a făcut

OFICIAL Capitalul social al companiei care administrează Portul Constanța, MAJORAT cu 55,23 de milioane de euro! Vezi aici hotărârea adoptată de acționari

Etichete:

  • Portul Constanța hub internațional
  • Portul Constanța proces
  • portul constanta
  • Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime SA
Articole similare

Justiție

Oficial, despre falimentul Damen Mangalia: Cum a convins lichidatorul judiciar instanța să judece dosarul mai repede MOTIVARE 28.08.2026

Magistrații de la Tribunalul Constanța au motivat încheierea prin care au stabilit ca falimentul Damen Mangalia să fie judecat mai repede decât fusese stabilit inițial, termenul în proces fiind devansat astfel cu circa trei săptămâni, de la finele lunii septembrie …

Justiție

Achitare sau condamnare! DNA Constanța și Petre Neacșa, fost director din Ministerul Transporturilor, emoții la Tribunalul București. Totul se va d... 28.08.2026

Judecătorii de la Tribunalul București sunt așteptați azi, 28 august 2026, să se pronunțe în dosarul în care procurorii DNA Constanța l-au trimis în judecată (în decembrie 2021) pe Petre Neacșa, fost director al Direcției economice din cadrul Ministerului Transporturilor …

Justiție

Mai mulți polițiști locali din Constanța, RECURS pentru condiții speciale de muncă: Au spus că pot fi utilizate directivele care se aplică polițișt... 27.08.2026

Mai mulți polițiști locali din Constanța care l-au dat în judecată pe primarul Vergil Chițac pentru condiții speciale de muncă au declarat recurs împotriva hotărârii nefavorabile de la Tribunalul Constanța, în proces, polițiștii locali arătând că directivele prin care polițiștii …

De la același autor

Justiție

Oficial, despre falimentul Damen Mangalia: Cum a convins lichidatorul judiciar instanța să judece dosarul mai repede MOTIVARE 28.08.2026

Magistrații de la Tribunalul Constanța au motivat încheierea prin care au stabilit ca falimentul Damen Mangalia să fie judecat mai repede decât fusese stabilit inițial, termenul în proces fiind devansat astfel cu circa trei săptămâni, de la finele lunii septembrie …

Justiție

Mai mulți polițiști locali din Constanța, RECURS pentru condiții speciale de muncă: Au spus că pot fi utilizate directivele care se aplică polițișt... 27.08.2026

Mai mulți polițiști locali din Constanța care l-au dat în judecată pe primarul Vergil Chițac pentru condiții speciale de muncă au declarat recurs împotriva hotărârii nefavorabile de la Tribunalul Constanța, în proces, polițiștii locali arătând că directivele prin care polițiștii …

Justiție

Ce a transmis Curtea de Apel Constanța în procesul pentru 7 terenuri din Zona Peninsulară confiscate de comuniști! Se cer despăgubiri pentru toate ... 26.08.2026

Judecătorii de la Curtea de Apel Constanța au făcut un anunț de ultim moment în procesul ce vizează șapte terenuri din Zona Peninsulară și orașul vechi, confiscate în timpul regimului comunist și trecute practic în proprietatea statului, suprafețele nemaiputând fi …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
Ilie Bolojan, vești bune pentru CET Palas din Constanța: Transelectrica și Rețele Electrice România au emis astăzi acceptul și notificarea de punere sub tensiune

Economie

Ilie Bolojan, vești bune pentru CET Palas din Constanța: Transelectrica și Rețele Electrice România au emis astăzi acceptul și notificarea de punere sub tensiune 28.08.2026
FOTO Lucrările de reabilitare a Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța avansează. Florin Mitroi: Reabilităm patrimoniul Constanței. Investim în viitor

Administrație locală

FOTO Lucrările de reabilitare a Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța avansează. Florin Mitroi: Reabilităm patrimoniul Constanței. Investim în viitor 28.08.2026
Clubul Sportiv Medgidia dă startul înscrierilor pentru copiii pasionați de lupte

Sport

Clubul Sportiv Medgidia dă startul înscrierilor pentru copiii pasionați de lupte 28.08.2026
Vești bune pentru șoferi! Acciza la motorină, redusă cu 25% pentru următoarele două săptămâni 

Economie

Vești bune pentru șoferi! Acciza la motorină, redusă cu 25% pentru următoarele două săptămâni  28.08.2026
Accident rutier în Mamaia Nord, în zona Hanul cu Pește: două mașini implicate și două victime

Știrile zilei

Accident rutier în Mamaia Nord, în zona Hanul cu Pește: două mașini implicate și două victime 28.08.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.