RECHIZITORIU după moartea unei tinere mămici! Procurorii explică de ce a murit Teodora, după o naștere într-un spital privat din Constanța

Justiție
La solicitarea Ziarului Amprenta, procurorii din Parchetului General al României prezinte o serie de detalii neștiute până azi din cazul Teodorei M., tânăra mămică ce și-a pierdut viața la finele lunii ianuarie 2018, după o naștere într-un spital privat din Constanța.
Zilele trecute s-au împlinit 8 ani de la producerea tragediei.
În cauză, procurorii Parchetului General al României au dispus trimiterea în judecată a unui medic primar obstetrică-ginecologie, cercetat în stare de libertate, pentru presupusa săvârșire a infracțiunii de ucidere din culpă.
Conform portalului instanțelor de judecată, părți în cauză figurează I.B. în calitate de inculpat, cinci părți civile, iar compania SC Isis Medical Center SRL are calitate. de parte responsabilă civilmente.
Dosarul (cu numărul unic 555/212/2026 și cu obiect „ucidere din culpă“) a fost înregistrat la Secția Penală a Judecătoriei Constanța, la jumătatea acestei luni.
De menționat că oricare va fi decizia Judecătoriei Constanța, aceasta va putea fi contestată la instanța superioară, respectiv la Curtea de Apel Constanța.
Conform procurorilor, fapta medicului ar constă în aceea că „în cursul zilei de 23.01.2018, în calitate de medic primar obstetrică- ginecologie şi medic curant al pacientei, nu a luat în considerare riscurile implicate de naşterea prematură (…) la care era supusă pacienta, riscuri ce puteau fi prevăzute având în vedere complicațiile apărute pe timpul sarcinii, al travaliului şi al nașterii, și prin ignorarea acestor riscuri a decis internarea victimei în vederea nașterii la Spitalul (…) din mun. Constanța (denumire actuală Spitalul (…)), unitate sanitară în curs de acreditare, fără linie permanentă de gardă în specialitatea ATI și cu dotări insuficiente pentru rezolvarea unor complicații severe cu consecința apariției unor asemenea complicații care au necesitat transferul de urgență al pacientei la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța unde, în pofida eforturilor depuse, pacienta a decedat în data de 24.01.2018, la ora 11:10“.
În concret, în cazul de față, mai arată anchetatorii, medicul curant al victimei „avea obligația să dispună transferul victimei la o maternitate de rang superior“.
„Având în vedere vârsta gestațională, în cazul pacientei, la data de 23.01.2018 trebuia aplicat ghidul privind conduita corectă privind managementul în nașterea prematură, cu elementele de risc explicate pe larg în raportul de expertiză. De asemenea, pacienta nu a fost monitorizată clinic și nici paraclinic în mod eficient, nu au fost consemnate semne clinice ale unei eventuale decompensări hemodinamice“, se mai arată în ancheta procurorilor.
Medicul ar fi adoptat „un comportament pasiv care a permis evoluția dramatică a hemoragiei postpartum și care a condus, în final, la decesul victimei“, spun procurorii
„Lipsa monitorizării eficiente a semnelor vitale ale pacientei au dus la imposibilitatea aprecierii amplorii hemoragiei, inculpata neputând anticipa nivelul de sânge pierdut si efectele acestuia asupra pacientei în lipsa unor analize de laborator, respectiv hemoleucogramă și coagulogramă, analize care ar fi putut releva nivelul hemoglobinei în sânge, dar și nivelul de coagulare al sângelui. Așadar, în urma analizei concrete a conduitei inculpatei (…) cu conduita ideală impusă de standardul profesional identificat, se constată că aceasta a acționat în totală contradicție cu standardul ideal, a nesocotit recomandările și obligațiile impuse de acesta, adoptând un comportament pasiv care a permis evoluția dramatică a hemoragiei postpartum și care a condus, în final, la decesul victimei. Elementul material al infracțiunii constă, în esență, în efectuarea unei operațiuni greșite în exercitarea actului medical“, conform anchetei magistraților.
Dosarul penal s-a aflat inițial la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța, însă în luna iunie 2022, cauza penală a fost preluată de către procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, în vederea supravegherii urmăririi penale.
„Discutăm de prescripția răspunderii penale în cauză“
Amintim că la data de înregistrării dosarului la Judecătoria Constanța am încercat să obținem un punct de vedere și din partea reprezentanților companiei Isis Medical Center SRL, pe care funcționează spitalul privat Armonia Hospital (fost Spitalul Privat ISIS), sens în care am transmis inclusiv o solicitare pe e-mail-ul companiei, la îndemnul reprezentanților acesteia, însă acest lucru nu a fost posibil.
Avocatul Flavia Tutovanu, reprezentanta părților civile din dosarul penal, a declarat, pentru Ziarul Amprenta, tot la momentul înregistrării dosarului la Judecătoria Constanța, că această procedură reprezintă „o etapă pe care o așteptăm de aproape opt ani de zile“, arătând, însă, că „discutăm de prescripția răspunderii penale în cauză“.
Mai multe pot fi citite AICI
Ce a transmis Isis după tragedie
Mai readucem în atenție că la momentul tragediei (în 2018) compania Isis Medical Center SRL / Isis Hospital a transmis un comunicat de presă, pe care îl redăm în cele ce urmează:
„În data de 24.01.2018, la ora 00:26, a avut loc nașterea pe cale naturală a unui făt viu de sex masculin, cu greutate 2600 gr, Apgar 8-9, cu adaptare neonatală bună. Nou-născutul are stare generală bună și se află sub supravegherea specialiștilor secției de Neonatologie din spitalul nostru.
Referitor la evoluția travaliului și a nașterii, acestea au decurs normal, sub atenta monitorizare a parametrilor vitali materni și fetali de către echipa medicală.
În situația dată, vorbim despre un sindrom hemoragic supra-acut post-partum, determinat de o anomalie placentară rară, complicație ce nu poate fi decelabilă antepartum, cu prognostic foarte grav. Sindromul hemoragic este principala cauză de mortalitate maternă conform ghidurior clinice de Obstetrică-Ginecologie și statisticilor Organizației Mondiale a Sănătății. Hemoragia post-partum este o complicație care poate să apară atât în cazul femeilor care nasc natural, cât și prin operație cezariană.
Urmare a apariției acestei complicații severe, echipa medicală a efectuat toate manevrele și procedurile impuse în acest caz și s-a decis transferarea pacientei la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța din cauza complexității și gravității cazului și nevoii de implicare a unei echipe multidisciplinare.
Pe parcursul monitorizărilor prenatale, inclusiv în cadrul episodului de spitalizare actual, au fost discutate cu pacienta modalitățile de naștere, cu prezentarea beneficiilor și riscurilor aferente fiecăreia, pacienta alegând informat o naștere naturală pe uter cicatricial post-cezariană.
Menționăm că, din punct de vedere medical, pacienta a îndeplinit condițiile pentru travaliul de naștere post-cezariană, așa cum sunt enunțate în literatura de specialitate.
Transferul s-a realizat conform procedurii de transfer interclinic, s-a luat legătura cu echipa secțiilor ATI și Obstetrică-Ginecologie ale SCJU Constanța, fiind comunicate toate informațiile și datele relevante pentru caz, în vederea pregătirii intervenției chirurgicale de urgență. Echipa Isis Hospital va continua să încurajeze nașterea naturală, considerând că este dreptul oricărei femei să cunoască și să decidă informat modalitatea de a naște. Suntem alături de familie și vom oferi întregul nostru sprijin și suport acesteia“.
Trimiterea în judecată reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:






