Un voluntar de la Protecția Copilului, încătușat pentru corupere sexuală a minorilor! Judecătorii l-au pus în libertate

Justiție
Un bărbat, în vârstă de 31 de ani, voluntar în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului a unui sector al municipiului București, este cercetat pentru săvârșirea a două infracțiuni de corupere sexuală a minorilor.
Din probele administrate a rezultat că, în perioada toamnei anului 2025 – primăvara anului 2026, inculpatul, profitând de calitatea sa de voluntar și de relația de încredere stabilită cu minorii aflați în sistemul de protecție specială al D.G.A.S.P.C., a comis, prin mijloace de comunicare electronică, acte de corupere sexuală față de doi minori cu vârste de 13, respectiv 14 ani, care se aflau în supravegherea sa, constând în expunerea acestora la conținut sexual și în incitarea la acte de natură sexuală.
Inculpatul a fost reținut pentru o perioadă de 24 de ore, iar la data de 05.06.2026 judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul judecătoriei competente a respins propunerea de arestare preventivă formulată de procurori și a dispus măsura controlului judiciar pe o durată de 60 de zile.
Cercetările sunt continuate de procurorii specializați în cauzele de abuzuri sexuale comise împotriva minorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București împreună cu polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Serviciul Agresiuni Sexuale.
Sursa foto, cu rol ilustrativ: pexels
Citește și





