za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Justiție » Vânzarea Damen Mangalia: Astăzi este ULTIMA zi în care se pot înscrie la licitație investitorii care vor să cumpere cel mai mare șantier naval din România

Vânzarea Damen Mangalia: Astăzi este ULTIMA zi în care se pot înscrie la licitație investitorii care vor să cumpere cel mai mare șantier naval din România

Vânzarea Damen Mangalia: Astăzi este ULTIMA zi în care se pot înscrie la licitație investitorii care vor să cumpere cel mai mare șantier naval din România

Justiție

27.06.2026

De către Cecilia Zagoneanu

Emoții mari pentru Damen Mangalia, compania în faliment care administrează Șantierul Naval Mangalia, cel puțin o mie de oameni – foști și actuali angajați ai șantierului naval, toți pe cale să-și piardă locul de muncă sau deja șomeri – așteptând cu interes prima licitație pentru vânzarea celui mai mare șantier naval din țară!

Astăzi, 27 iunie 2026, este ultima zi în care investitorii interesați să cumpere Șantierul Naval Mangalia – în condiții agreate și stabilite de grupul olandez Damen Holding BV – se mai pot înscrie pentru a participa la prima – din cele minimi șase, conform dorințelor grupului Damen – licitație, așteptată să se desfășoare luni, 29 iunie 2026.

Vânzarea Damen Mangalia este cu atât mai mult așteptată nu numai de angajați, ci și de Statul Român, care are planuri mari cu șantierul naval de la Mangalia, care ar urma să se ocupe de patru dintre proiectele militare din programul SAFE.

Totuși, totul depinde de vânzarea cât mai rapidă a Șantierului Naval Mangalia, aspect ce pare greu de crezut la acest moment că ar fi realizabil, având în vedere că, potrivit strategiei de vânzare agreate de grupul olandez Damen, licitația va fi una cu strigare, cu prețul în urcare pornind de la valoarea de piață a șantierului (peste 184,04 milioane de euro), urmând să fie cel puțin șase licitații, cu o frecvență lunară.

Astfel, ar urma ca vânzarea să dureze minim șase luni, în cazul în care licitațiile nu decurg în conformitate cu strategia de vânzare, anume, prețul să fie în urcare de la valoarea de piață, fiind făcută precizarea că Șantierul Naval Mangalia „nu se va adjudeca sub prețul de pornire al licitațiilor, activul putând fi adjudecat doar începând de la prețul de pornire al licitațiilor, chiar dacă la ședințele de licitație se va prezenta doar un singur ofertant care oferă prețul de pornire“.

Amintim, Șantierul Naval Mangalia, operat de Damen Shipyards Mangalia SA, companie intrată în faliment la data de 28 aprilie 2026, a fost oficial pus în vânzare de către CITR SPRL Filiala Constanța, lichidatorul judiciar, la data de 29 mai 2026.

Inițial, termenul limită pentru înscrierea la licitația era ieri, 26 iunie 2026, la ora 13.00, ulterior anunțului inițial termenul fiind prelungit până astăzi, 27 iunie 2026, ora 13.00.

Concedierea colectivă a forței calificate de muncă

Șantierul Naval Mangalia urmează să fie vândut la licitație ca activ funcțional, un rol însemnat în acest sens fiind deținut și de forța de muncă calificată existentă în șantier.

Atâta doar că, potrivit Notificării primite de Sindicatul Liber Navalistul, sindicatul reprezentantiv la nivelul Damen Shipyards Mangalia SA, de la lichidatorul judiciar CITR SPRL, după intrarea companiei în faliment, contractele a nu mai puțin de 740 de salariați din șantier ar fi urmat să fie încetate de joi, 25 iunie 2026.

Restul de 271 de salariați ar urma să rămână în preaviz până pe 15 iulie 2026, iar contractele să le fie încetate de pe 16 iulie 2026.

Așa cum arătam în edițiile anterioare, potrivit notificării de concediere colectivă pe care au primit-o angajații Damen Shipyards Mangalia SA, începând cu data de 16 iulie 2026, când este ziua pentru încetarea raporturilor de muncă ale ultimilor 271 de salariați, în Șantierul Damen Mangalia ar urma să nu mai existe nicio resursă umană.

Mai exact, conform notificării, etapele estimate privind concedierea colectivă a salariaților sunt:

  • etapa 1 – 740 de salariați: preaviz – 27 mai 2026 – 24 iunie 2026; data încetării raporturilor de muncă 25 iunie 2026;
  • etapa 2 – 271 de salariați: preaviz – 18 iunie 2026 – 15 iulie 2026; data încetării raporturilor de muncă 16 iulie 2026.

10.000 de euro plus TVA Caietul de sarcini

Pentru a reveni la licitația pentru vânzarea șantierului, Caietul de sarcini, a cărui achiziție este obligatorie pentru a putea participa la licitație, costă 10.000 de euro plus TVA, iar garanția de participare este de 10% din prețul de pornire a licitației fără TVA.

Conform anunțului, CITR SPRL organizează licitație publică competitivă cu preț în urcare pentru vânzarea în bloc a activului funcțional „Șantierul Naval Mangalia“ (un singur pachet de active imobile și mobile, destinate asigurării desfășurării activității șantierului naval) cu excepția creanțelor și a participațiilor.

„Activul funcțional este reprezentat de un ansamblu de active care permite continuarea afacerii, cuprinzând terenuri, construcții, instalații, echipamente, obiecte de inventar, stocuri, precum și unități de cazare. Tranzacția prin care se transferă dreptul de proprietate asupra activelor va îmbrăca forma unui transfer al afacerii în condițiile reglementate de art. 270 alin. (7) Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal“, se menționează în anunț.

Așa cum precizam mai sus, prețul de pornire la licitație este 184.045.760,63 Euro exclusiv TVA.

Astfel, licitaţia va avea loc în data de 29 iunie 2026, ora 13:00, la sediul ales al lichidatorului judiciar din București, Green Court, str. Gara Herăstrău nr. 4, clădirea A, et. 3, Sector 2.

„Caietul de sarcini se poate achiziţiona prin corespondență on-line. Documentaţia de înscriere la licitaţie va trebui depusă sau transmisă prin e-mail până la ora 13:00 a zilei lucrătoare anterioare ședinței de licitație. Achiziţionarea Caietului de sarcini este obligatorie pentru participarea la licitaţie. Preţul Caietului de sarcini este 10.000 Euro+TVA. Garanția de participare este 10% din prețul de pornire fără TVA“, se mai menționează în anunț.

Prezentarea Șantierului Damen Mangalia poate fi consultată în cele ce urmează, astfel cum apare pe site-ul CITR SPRL, lichidatorul judiciar al Damen Shipyards Mangalia SA:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

În acest context, rămâne de văzut cum va decurge prima licitație pentru vânzarea Damen MAangalia și câți investitori vor participa la procedura de vânzare.

OBSERVAȚII:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Citește și:

7 companii din grupul Damen, inclusiv Damen Galați și compania-mamă din Olanda au votat ca Șantierul Naval Mangalia să fie vândut în ȘASE luni! Iată cine s-a opus

Etichete:

  • licitație vânzare Damen Mangalia
  • Șantierul Naval Mangalia
  • Damen
  • Damen Mangalia
  • vânzare Șantierul Naval Mangalia
  • vânzare Damen Mangalia
  • licitație vânzare Șantierul Naval Mangalia
Articole similare

Justiție

OFICIAL Doi medici de la Spitalul Militar Constanța, acuzați de LUARE DE MITĂ! Ce spun procurorii DNA 02.09.2026

Doi medici de la Spitalul Militar Constanța au fost puși sub control judiciar pe cauțiune, procurorii militari ai Direcției Naționale Anticorupție acuzându-i pe amândoi de luare de mită, fiind mai multe acte materiale investigate. Unul dintre cei doi medici este șeful …

Justiție

Fiica lui Gigi Becali PIERDE procesul legat de biserica din Techirghiol pe care o construiește tatăl său! Mai poate face apel MINUTA 02.09.2026

Magistrații Secției Civile a Judecătoriei Constanța au pronunțat verdictul în procesul intentat de fiica lui Gigi Becali legat de biserica pe care tatăl său o construiește în Techirghiol, hotărârea instanței fiind luată astăzi, 2 septembrie 2026, în urmă cu scurt …

Justiție

UPDATE VIDEO Spaniolul acuzat că a accidentat GRAV o femeie la Năvodari, pus în LIBERTATE! Va fi cercetat sub control judiciar 02.09.2026

Cetățeanul spaniol, de 35 de ani, cercetat de polițiștii din Năvodari pentru vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului a fost adus în această dimineață la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța. Aici, procurorii vor decide dacă se impune …

De la același autor

Politic

VIDEO George Simion: AUR nu votează niciun guvern din care nu va face parte! 02.09.2026

Liderul AUR, George Simion, a transmis astăzi, 2 septembrie 2026, că „AUR nu votează niciun guvern din care nu va face parte!“. Jurnaliștii de la Știripesurse.ro scriu că precizările liderului AUR au venit în contextul în care PSD ar lua în …

Sănătate

CNAS a lansat portalul eSănătatea Mea: Acces digital la servicii și informații medicale! Iată cum poate fi accesat 02.09.2026

Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a lansat ieri, 1 septembrie 2026, portalul eSănătatea Mea, despre care reprezentanții instituției spun că este un nou punct digital de acces la servicii și informații medicale. Conform CNAS, portalul, disponibil aici, se adresează …

Administrație locală

Primarul Viorel Ionescu convoacă din nou Consiliul Local Hârșova, pentru a alege viceprimarul orașului! Vezi aici ordinea de zi 02.09.2026

Primarul orașului Hârșova, Viorel Ionescu, a convocat o nouă ședință a Consiliului Local Hârșova, primul punct pe ordinea de zi a discuțiilor aleșilor locali fiind alegerea viceprimarului urbei. Astfel, ședința ordinară a Consiliului Local Hârșova este programată să se desfășoare pe …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
Alertă alimentară în magazinele METRO: Un produs alimentar, retras de pe rafturi din cauza bacteriei Listeria

Știrile zilei

Alertă alimentară în magazinele METRO: Un produs alimentar, retras de pe rafturi din cauza bacteriei Listeria 02.09.2026
Expoziția semnată Florentin Sîrbu, intitulată La adăpostul gândului. Structuri exterioare vs refugiu interior, la Muzeul de Artă Constanța

Cultură

Expoziția semnată Florentin Sîrbu, intitulată La adăpostul gândului. Structuri exterioare vs refugiu interior, la Muzeul de Artă Constanța 02.09.2026
FOTO TRAGEDIE la Costinești: A fost adus la mal trupul turistului din Harghita, dispărut de două zile

Știrile zilei

FOTO TRAGEDIE la Costinești: A fost adus la mal trupul turistului din Harghita, dispărut de două zile 02.09.2026
Vezi aici ce restricții de circulație sunt în Constanța duminică desfășurarea Turului Ciclist CELCO-Marea Neagră

Sport

Vezi aici ce restricții de circulație sunt în Constanța duminică desfășurarea Turului Ciclist CELCO-Marea Neagră 02.09.2026
VIDEO George Simion: AUR nu votează niciun guvern din care nu va face parte!

Politic

VIDEO George Simion: AUR nu votează niciun guvern din care nu va face parte! 02.09.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.