Răspunsul AUR cu privire la acuzațiile lui Grindeanu privind înțelegerea cu PNL: Vrem alegeri anticipate pentru că este singura soluție de a reechilibra România!

Politic
AUR răspunde astăzi, 10 iulie 2026, prin vocea prim-vicepreședintelui Dan Dungaciu, acuzațiilor formulate de social-democratul Sorin Grindeanu cu privire la o înțelegere cu PNL, liderul AUR arătând, printre altele, că „vrem alegeri anticipate pentru că este sigunra soluție de a reechilibra România“.
„SE NUMESC PRINCIPII, DOMNULE GRINDEANU!“, spune liderul AUR Dan Dungaciu.
„Am fost implicați, în ultima vreme, într-o luptă pe care nu am declanșat-o noi. Am fost acuzați, pe de o parte, că avem o înțelegere cu guvernul de la Palatul Victoria pentru a menține acest guvern în viață cât mai mult. Zilele trecute am fost acuzați, dimpotrivă, că am avea o înțelegere cu același partid, cu același guvern, pentru a declanșa alegeri anticipate!
Trec peste incoerența acestor acuzații, care nu arată decât o disperare colectivă majoră, în niciun caz o viziune rațională despre ce trebuie făcut în România“, spune Dan Dungaciu.
În continuare, liderul AUR a precizat:
„Mesajul nostru este simplu. Nu mai căutați rațiunile și resorturile politice ale Alianța pentru Unirea Românilor – AUR în cotloanele sau văgăunile Palatelor Cotroceni ori Victoria. Nu de acolo ne extragem mizele.
V-am spus-o de la început. Am anunțat principiile acestei bătălii strategice și ale acestei lupte tactice în care ne-am angajat.
Vrem alegeri anticipate nu pentru că AUR este cel mai bine plasat în sondaje, sau nu doar pentru asta. Vrem alegeri anticipate pentru că este singura soluție de a reechilibra România, iar relația dintre reprezentarea politică instituțională și opțiunile cetățenilor să fie adusă într-o minimă concordanță. Despre asta este vorba.
În afara acestei soluții nu există alta. Știți foarte bine că, indiferent ce guvern veți încropi, nu faceți decât să mutați criza de pe azi pe mâine, de pe mâine pe poimâine. Nu este, în niciun caz, o soluție pentru a găsi echilibrul unei țări care trăiește, oricum, într-o perioadă profund dezechilibrată. Deci nu ținem pe nimeni la putere, dimpotrivă!“.
În continuare, Dan Dungaciu a mai adăugat:
„În al doilea rând, în privința acuzației că am face înțelegeri pentru alegeri anticipate, stimați domni, am anunțat de la început și am reiterat cu ceva timp în urmă că suntem dispuși ca, de mâine, să începem negocierile pentru alegeri anticipate cu orice partid: fie că este vorba de PNL, PSD, USR sau orice alt partid.
Am mai spus că ar fi bine, pentru grăbirea procesului, să participe la aceste negocieri inclusiv reprezentanții Palatului Cotroceni, de preferat nu cei care una spun în privat și alta în spațiul public.
Alegerile anticipate trebuie declanșate, așa cum am spus, cum spunem și cum vom continua să susținem. În afara acestui proces nu există nicio soluție reală“.
Liderul AUR a mai spus:
„Marea problemă a României de astăzi este că o clasă politică, ce a condus România timp de 30 de ani, se apropie de sfârșit, dar nu vrea să iasă din scenă, deși știe că nu mai are soluții.
Aceasta este bătălia reală din România, o bătălie care se prelungește și se extinde în întreg spațiul european.
Problema este următoarea: în primul rând, nu vor să iasă din scenă; în al doilea rând, între ei există tensiuni majore. În al treilea rând, există tensiuni majore între partidele politice și Palatul Cotroceni, fiecare încercând să se salveze pe sine, chiar și în detrimentul foștilor parteneri de drum din politica românească.
De aici vine toată #tensiunea. Însă este posibil ca socotelile de acasă să nu se potrivească cu cele din târg pentru niciunul dintre actorii implicați, membri ai vechii clase politice, care nu fac decât să-și anunțe, zi de zi, propriul sfârșit.
Fiecare are propriul joc, iar Palatul Cotroceni îl are pe al său. Despre Palatul Cotroceni și proiectul Președintelui Nicușor Dan o să vorbim în zilele următoare.
Despre partidele politice, reiterez același mesaj: nu facem politică bazată pe altceva decât pe #principii și pe #viziunistrategice pe care le anunțăm românilor, nu doar electoratului nostru, în fiecare zi“.
„De aceea AUR este diferit de voi. Și de aceea AUR va ajunge să guverneze #România, mai devreme sau mai târziu, că vă place, că nu vă place.
Vă mulțumesc!“, a conchis liderul AUR Dan Dungaciu.
Sursa info & foto: Facebook.com
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:







