ULTIMĂ ORĂ! Florin Mitroi, președintele PNL Constanța, după demisia inspectorului șef al ISJ: Ne dorim un om care să nu împartă profesorii. Nu e normal ca populația județului sau ca părinții să sufere din cauza politicii!

Politic
După demisia surprinzătoare a inspectorului șef al ISJ Constanța, Sorin Mihai, președintele Organizației Județene a PNL Constanța, Florin Mitroi, a declarat, pentru Ziarul Amprenta, că a convocat pentru sâmbătă, 7 februarie, o ședință a Biroului Politic Județean al Filialei liberale în cadrul căreia se va discuta cu prioritate această situație și se va încerca găsirea persoanei celei mai potrivite pentru ocuparea funcției vacantate astăzi.
„Am avut o discuție cu Sorin Mihai în această dimineață în cadrul căreia acesta mi-a comunicat că intenționează să își dea demisia. Eu i-am spus că este decizia sa, căci demisia este un act unilateral.
În urma discuției cu el, am convocat în ședință, pentru sâmbătă la ora 9,30, conducerea Biroului Politic Județean Constanța pentru a discuta despre acest subiect, care pentru mine este foarte important, după cel privind sănătatea.
În ceea ce mă privește, împreună cu colegii mei vom lua cea mai înțeleaptă decizie pentru că, gândirea mea și declarațiile mele nu se vor schimba. Ne dorim un om care să nu împartă profesorii în auriști, peneliști, pesediști și așa mai departe, fie el și tehnocrat. Nu este normal ca populația județului sau ca părinții să sufere din cauza politicii.
Dacă nu sâmbătă, în urma ședinței, atunci cu siguranță luni, 9 februarie 2026, vom avea un nume potrivit pentru ocuparea acestei funcții.
Precizez că nu țin neapărat ca acesta să fie din partid, dacă nu avem o persoană suficient de pregătită pentru a ocupa această funcție.
Persoanele care sunt într-o familie politică, ei schimbă lucrurile, și nu sigla unui partid.
Am cea mai bună intenție pentru a face bine județului Constanța”, a explicat Florin Mitroi.
Declarația președintelui Filialei Județene a PNL Constanța, Florin Mitroi vine după ce, în urmă cu puțin timp, Sorin Mihai, inspectorul șef al ISJ Constanța, a anunțat că a renunțat la funcția pe care o deținea din noiembrie 2019.
„Astăzi, 5 februarie 2026, mi-am înaintat demisia din funcția de Inspector Școlar General al Inspectoratului Școlar Județean Constanța. Le mulțumesc colegilor, directorilor, cadrelor didactice, jurnaliștilor și partenerilor instituționali pentru colaborare!”, a precizat Sorin Mihai, evidențiind că este singura sa declarație pe acest subiect.
Citește și:
Inspectorul șef al ISJ Constanța, Sorin Mihai, a DEMISIONAT din funcție! Vezi aici ce a declarat!






Numirea nu este prioritatea. Răspunderea și recuperarea prejudiciilor sunt. Chiar dacă, în acest moment, nu există o propunere pentru numirea unui nou inspector școlar general, este esențial de subliniat că funcționarea Inspectoratului Școlar Județean nu este blocată. Conform cadrului legal, instituția poate fi condusă fără dificultate de inspectorii școlari generali adjuncți, fără a genera disfuncționalități administrative sau educaționale. În acest context, este nu doar inoportun, ci profund greșit ca accentul să fie pus pe o numire politică rapidă, în loc să se acorde prioritate restabilirii credibilității publice – atât a instituției, cât și a partidului care a susținut conducerea a cărei activitate este astăzi contestată. PNL are obligația morală și politică: să se delimiteze clar de membrii care au afectat imaginea partidului și a sistemului de educație; să nu exercite nicio formă de presiune asupra instituțiilor abilitate să verifice faptele; să sprijine activ demersurile de control, audit și recuperare a prejudiciilor, acolo unde bani publici au fost cheltuiți fără temei legal sau fără contraprestație reală.
Restabilirea încrederii nu se face prin schimbarea unui nume cu altul, ci prin asumare, transparență și colaborare loială cu instituțiile statului. Orice tentativă de a grăbi o numire, în absența clarificării situațiilor semnalate, riscă să fie percepută ca o încercare de a închide subiectul, nu de a-l rezolva. Dacă educația trebuie să transmită tinerilor valori reale, atunci mesajul trebuie să fie limpede: banul public se justifică, responsabilitatea nu dispare prin demisie, iar legea se aplică tuturor, fără excepții.