za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Sănătate » Ce spune președintele CJ Constanța, Florin Mitroi, despre decizia ministrului Sănătății de a trimite Corpul de Control la Spitalul Județean

Ce spune președintele CJ Constanța, Florin Mitroi, despre decizia ministrului Sănătății de a trimite Corpul de Control la Spitalul Județean

Ce spune președintele CJ Constanța, Florin Mitroi, despre decizia ministrului Sănătății de a trimite Corpul de Control la Spitalul Județean

Sănătate

04.01.2026

De către Ziarul Amprenta

Președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, a transmis astăzi, la scurt timp după decizia ministrului Sănătății de a trimite Corpul de Control la Spitalul Județean, că măsura este una laudativă.

„Mă bucur pentru această decizie, este normal ca domnul ministru să trimită Corpul de Control la Spitalul Județean Constanța, să descoperim unde este problema, să facem totul funcțional, pentru sănătatea cetățenilor. Apreciez și promptitudinea dânsului!”, a spus președintele CJC, Florin Mitroi.

Corpul de Control va fi trimis de ministrul Sănătății la Spitalul Județean Constanța pentru a face verificări ca urmare a declarației făcute de managerul SCJU seara trecută, în cadrul unei conferințe de presă, referitoare la faptul că pe anumite secții din cadrul SCJU, peste 70% dintre medici au scutire de gardă.

„Vreau să fiu foarte clar de la început: nu generalizez și nu contest existența unor patologii reale, pe care le respect și le voi respecta întotdeauna. În orice colectiv există situații medicale obiective. Însă o proporție de peste 70% este în afara oricărui cadru normal și indică faptul că, din punctul meu de vedere, acolo lucrurile au degenerat.„, a spus ministrul Sănătății, într-o postare pe pagina de socializare.

Alexandru Rogobete a evidențiat că va solicita, în paralel, Comisiei de Medicină a Muncii reevaluarea medicală a scutirilor de gardă pentru secțiile respective, strict din perspectivă profesională și medicală.

„Am fost ferm de fiecare dată când au apărut fenomene de acest gen în sistemul de sănătate și voi continua să fiu la fel.

Nu pot accepta situații în care restricțiile medicale par să existe doar în zona publică, dar nu și în activitatea din sistemul privat. Nu poți avea lombosciatică doar într-un spital public, dar să poți face fără probleme activitate medicală în altă parte.”

Seara trecută, managerul SCJU a explicat faptul că majoritatea medicilor neurochirurgi din cadrul SCJU au scutiri de la a asigura garda în spital. ”Pe Neurochirurgie am cei mai mulţi doctori, cei mai mulţi medici care sunt scutiţi de gărzi. Am medici pe care îi cunosc de acum 30 de ani care sunt scutiţi de gărzi şi nu vor să facă nicio gardă. Pentru că sunt bolnavi. (…) Medicii care au o afecţiune medicală, bolnavi, la rândul lor, şi vin cu un document care presupune scutirea de gărzi, un document medical eliberat de Comisia de Medicină a Muncii de scutire de gărzi, nu îi poţi obliga să facă gărzi. Și atunci, ei îţi vin de la ora 8 la ora 14 sau la ora 15 sau dacă sunt şi cadre universitare vin de la ora 8 la 11, după care pleacă. Iar tu, ca manager, nu ai nicio măsură coercitivă, nu poţi să aplici nimic şi nu te ajută nici legislaţia să poţi să faci ceva”, a explicat managerul Spitalului Judeţean Constanţa.

Raluca Ştefan a afirmat că sunt medici care fac sport, dar care sunt scutiţi de gărzi. ”Am medici care fac kite, am medici pe care îi văd, când plec acasă, în cârciumi, prin vitrine îi văd, eu trecând cu maşina îi văd, şi sunt scutiţi de gărzi. Sunt colegi medici care fac sală, dar sunt scutiţi de gărzi pentru că nu pot să stea mai mult de două ore în picioare, că li se recomandă 15 minute la câte două ore să stea întinşi, în specialităţi chirurgicale. Sunt foarte tineri, sunt mai tineri ca mine. De 30 de ani, 35, până în 50 de ani sunt”, a susţinut Raluca Ştefan.

Citește și:

LIVE FOTO VIDEO Raluca Ștefan, managerul Spitalului Județean Constanța, directorul medical, Bogdan Obadă, și mai mulți medici, declarații de ultimă oră. Vezi aici despre ce e vorba!

Ministrul Sănătății trimite Corpul de Control la Spitalul Județean Constanța. Ieri, managerul Raluca Ștefan a anunțat că peste 70% dintre medici, pe anumite secții, au scutire de gardă

Etichete:

  • Corp de Control Ministerul Sănătății
  • linii de Gardă Spitalul Județean Constanța
  • Comisia de Medicină a Muncii
  • Spitalul Județean Constanța
  • Florin Mitroi președinte CJC
Articole similare

Sănătate

Spitalul Clinic de Pneumofiziologie Constanța introduce investigațiile EBUS pentru diagnosticul modern al afecțiunilor pulmonare 19.06.2026

Spitalul Clinic de Pneumofiziologie Constanța va organiza, pe 23 iunie 2026, de la ora 11.00, un eveniment dedicat lansării oficiale a investigațiilor endoscopice de tip EBUS (Endobronchial Ultrasound), o tehnologie modernă care va contribui semnificativ la îmbunătățirea diagnosticului afecțiunilor pulmonare …

Sănătate

CMSR lansează platforma OralOncoCheck, prima inițiativă națională dedicată depistării precoce a cancerului oral 17.06.2026

Mortalitatea cancerului oral în România este cu 83% mai mare decât media UE, din cauza diagnosticării afecțiunii în stadii avansate. Pentru a reduce morbiditatea și mortalitatea acestei patologii, Colegiul Medicilor Stomatologi din România lansează platforma OralOncoCheck, prima inițiativă națională dedicată …

Sănătate

Unitatea Militară 01775 Medgidia angajează medic! Vezi aici specialitatea căutată 15.06.2026

Unitatea Militară 01775 Medgidia organizează concurs pentru ocuparea unui post de medic şef în asigurare medicală din Structuri de sprijin decizional, specializarea – specialist medicină de familie, cu drept de liberă practică, studii universitare de licență, pe perioadă nedeterminată. Dosarele de …

De la același autor

Politic

Guvernul Veștea a picat la vot. Au fost doar 189 de voturi pentru acordarea votului de încredere 22.06.2026

Propunerea de guvern a lui Adrian Veștea a picat la vot. Guvernul desemnat a obținut doar 189 din cele 212 voturi valabil exprimate. 23 de voturi au fost contra. Citește și:https://ziarulamprenta.ro/politic/video-parlamentul-voteaza-noul-guvern-adrian-vestea-isi-prezinta-programul-de-guvernare-si-echipa-ministeriala/562172/?fbclid=IwY2xjawSmfvlleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEe40n3CzaayrYkvyDNjDkcm7Ptz0XlXinUHSQ9waYNvme_5Be4QcmKfpMAXOY_aem_2A05MRmBuyZ563NGkYLU5ghttps://ziarulamprenta.ro/politic/liderul-aur-george-simion-a-facut-anuntul-parasim-aceasta-sala-sinonima-cu-tradarea/562177/?fbclid=IwY2xjawSmfvVleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeU9zKbuSie20EGtR-EjpPr8k2kQRs3V0K1duCYyviI4dKHmzhJQFha4YYXgE_aem_eQgYtwHMbxtW1fv6t0qzBA 

Administrație locală

Florin Mitroi: Guvernul a aprobat continuarea finanțării Spitalului Mama și Copilul din Constanța 22.06.2026

Constanța primește o veste importantă pentru viitorul sistemului medical. Președintele Consiliul Județean Constanța, Florin Mitroi, a anunțat, într-o postare pe pagina de socializare, că Guvernul României a aprobat continuarea finanțării proiectului Spitalul „Mama și Copilul”, una dintre cele mai importante …

Politic

Liderul AUR, George Simion, a făcut anunțul: Părăsim această sală sinonimă cu trădarea! 22.06.2026

George Simion a spus că nu va vota guvernul Veștea. Extrem de surescitat, liderul AUR a avut un discurs scurt, în care a spus că nu va cere niciunui coleg să voteze în vreun fel, dar că el și cei …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
Guvernul Veștea a picat la vot. Au fost doar 189 de voturi pentru acordarea votului de încredere

Politic

Guvernul Veștea a picat la vot. Au fost doar 189 de voturi pentru acordarea votului de încredere 22.06.2026
Florin Mitroi: Guvernul a aprobat continuarea finanțării Spitalului Mama și Copilul din Constanța

Administrație locală

Florin Mitroi: Guvernul a aprobat continuarea finanțării Spitalului Mama și Copilul din Constanța 22.06.2026
Liderul AUR, George Simion, a făcut anunțul: Părăsim această sală sinonimă cu trădarea!

Politic

Liderul AUR, George Simion, a făcut anunțul: Părăsim această sală sinonimă cu trădarea! 22.06.2026
VIDEO UPDATE Parlamentul votează noul Guvern. Adrian Veștea își prezintă programul de guvernare și echipa ministerială

Politic

VIDEO UPDATE Parlamentul votează noul Guvern. Adrian Veștea își prezintă programul de guvernare și echipa ministerială 22.06.2026
Profit peste 2,26 milioane de euro în 2025: Compania Biochem Organics SRL, în care asociat este o cunoscută avocată din Constanța, și-a schimbat numele!

Economie

Profit peste 2,26 milioane de euro în 2025: Compania Biochem Organics SRL, în care asociat este o cunoscută avocată din Constanța, și-a schimbat numele! 22.06.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.