În luna iunie, sportivii CSM Constanța au obținut medalii europene, balcanice și naționale

Sport
În săptămânile de mijloc ale lunii iunie, sportivii CSM Constanța au adus acasă 11 medalii, dintre care 5 de aur, 4 de argint și 2 de bronz.
Astfel, Bianca Mei-Roșu s-a încununat cu titlurile de campioană și vicecampioană europeană în probele de simplu și dublu feminin, după un turneu final remarcabil desfășurat la Cluj-Napoca și o finală câștigată cu un 4-1 muncit.

Bianca Mei-Roșu
Triatlonistul Carol Popa a redevenit campion balcanic în Macedonia de Nord la categoria Elite, după o cursă dominată și câștigată într-un mod autoritar, la 11 secunde de locul 2.
Canotorii au adus cele mai multe medalii, șapte la număr.
Nicolae Răzvan Stoian și Sergiu Anfimov au obținut un argint prețios în cadrul Cupei Mondiale II din Bulgaria la proba de patru rame, același Nicolae Stoian împreună cu Fabrizio-Alexandru Scripcariu au devenit campioni naționali în proba de două rame, la fel și Samuel Moldovan, Eduard-Angel Moldovan, Sergiu Anfimov și Darius Simion, respectiv Elena Sava Danci, Ioana Elena Scutaru, Georgiana Blănariu și Ana Bumbac, în probele de patru rame masculin și feminin. Echipajul de patru vâsle masculin, Samuel Moldovan, Eduard-Angel Moldovan, Sergiu Anfimov și Jan-Andrei Bercea și-a trecut în cont o medalie de argint, în timp ce Elena Toma, în proba de simplu, și formația de patru rame, Silviu Dumitriu, Gabriel Ostaș, Jan Bercea și Andrei Perdei, au urcat pe treapta a treia a podiumului.
Nu în ultimul rând, boxerul Alexandru Buleu a avut o evoluție meritorie la Turneul Internațional „Miroslav Petrovic” din Macedonia de Nord, unde s-a clasat pe locul secund la categoria 80 kg.
În total, sportivii Clubului Sportiv Municipal Constanța au obținut în perioada 8-21 iunie două medalii la Campionate Europene, dintre care una de aur și una de argint, o medalie de aur la Campionate Balcanice, o medalie de argint la Cupa Mondială II, o medalie de argint la Alte competiții internaționale și 6 medalii la Campionate Naționale, dintre care trei de aur, una de argint și două de bronz.
Pe secții sportive, bilanțul se prezintă astfel: canotaj – 7 medalii (una de argint la Cupa Mondială II, trei de aur, una de argint și două de bronz la Campionatele Naționale U23), tenis de masă – 2 medalii (câte una de aur și de argint, ambele la Campionatele Europene U23), triatlon – 1 medalie de aur la Campionatele Balcanice, box – 1 medalie de argint la Alte competiții internaționale.







