4 martie 2025: Este prăznuit Sfântul Gherasim de la Iordan, făcătorul de minuni la vreme de boală

Știrile zilei
Creștin ortodocșii îl sărbătoresc mâine, 4 martie 2025, pe Sfântul Gherasim de la Iordan, sfântul care a îmblânzit animalele sălbatice și este considerat făcător de minuni la vreme de boală.
Potrivit Creștinortodox, Sfântul Gherasim de la Iordan a trăit în secolul al VII-lea. După ce s-a călugărit, s-a retras în pustiul Tebaidei unde a întemeiat o mănăstire.
S-a apropiat atât de mult de Dumnezeu şi s-a umplut de har sfânt, încât și animalele sălbatice îl ascultau.
Într-o zi, mergând prin pustia Iordanului, a întâlnit un leu fioros care se tânguia cumplit deoarece un spin îi străpunsese laba. Sfântul i-a scos spinul și din acel moment leul nu l-a mai părăsit.
În acel timp, la mănăstire, Părinții aveau un catâr cu care aduceau apă de la râul Iordan.
Cuviosul Gherasim l-a pus pe leu să îl păzească pe catâr. Într-o zi, leul s-a depărtat mult de catâr și a adormit. Câțiva negustori care treceau prin zonă au furat catârul.
Când a constatat lipsa animalului, Cuviosul Gherasim l-a pedepsit pe leu dându-i lui sarcinile catârului. Astfel, leul a ajuns să aducă zilnic apă pentru mănăstire.
După o vreme, negustorii s-au întors pe același drum. Și pe când treceau Iordanul, s-au întâlnit cu leul care aducea apă. Când l-au văzut, negustorii s-au speriat și au fugit.
Leul a luat catârul și câteva cămile şi s-a întors la Sfântul Gherasim. Cuviosul s-a bucurat nespus pentru că își recuperase catârul, dar mai cu seamă pentru că leul nu îl mâncase.
Cuviosul Gherasim l-a eliberat pe leu de sarcinile pe care le primise. Cu toate acestea, leul, deși părăsise mănăstirea, venea o dată pe săptămână la Cuviosul Gherasim, plecându-și capul înaintea lui în semn de închinare.
După ce Sfântul Gherasim a trecut la cele veșnice, leul s-a dus la mormântul lui și, răcnind cu putere, a murit şi el, scrie crestinortodox.ro.
Rugăciune către Cuviosul Gherasim
Locuitor pustiului și înger în trup și de minuni făcător te-ai arătat, purtătorule de Dumnezeu, părintele nostru Gherasim; și cu postul, cu privegherea, cu rugăciunea, cerești daruri luând, vindeci pe cei bolnavi și sufletele celor ce aleargă la tine cu credință.
Slavă Celui ce ți-a dat ție putere; slavă Celui ce te-a încununat pe tine; slavă Celui ce lucrează prin tine tuturor tămăduiri.
FOTO: Doxologia
Citește și:





