A trecut în neființă Gerard Romulus Sarchizian, vicepreședintele Uniunii Armenilor din România, sucursala Tulcea

Știrile zilei
Filiala Tulcea a Uniunii Armenilor din România a anunțat trecerea în neființă a vicepreședintelui sucursalei, Gerard Romulus Sarchizian.
„Uniunea Armenilor din România-sucursala Tulcea anunță trecerea în neființă a domnului vicepreședinte Gerard Romulus Sarchizian, un om cald și apreciat de colaboratori, fiu, soț, tată și bunic exemplar, al cărui deces neașteptat lasă în urmă multă tristețe”, au transmis reprezentanții Uniunii.
Potrvit Ora de Tulcea, Gerard Romulus Sarchizian a fost implicat constant în activitățile culturale și organizatorice, a susținut proiectele care păstrau identitatea și coeziunea unei minorități istorice în Dobrogea.
Dincolo de rolul public, a fost un om de familie în sensul clasic al cuvântului. Fiu devotat, soț iubitor, tată și bunic exemplar, a pus familia pe primul loc.
Moartea sa neașteptată aduce tristețe și un gol real în rândul armenilor tulceni și nu numai.
FOTO: Facebook
Citește și:







