ABADL dă în chirie peste 18.000 mp în albia minoră a fluviului Dunăre din zona Rasova: vezi când are loc licitația publică

Economie
De către Nicoleta Borzea
Administrația Națională Apele Române – Administrația Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral (ABADL) organizează licitație publică pentru închirierea unei suprafețe de 18.299 mp, situată în albia minoră a fluviului Dunăre, în UAT Rasova, județul Constanța. Procedura este lansată în baza legislației în vigoare (OUG 57/2019 și HG 183/2020 actualizată), iar anunțul a fost publicat în data de 25 iulie 2025.
Suprafață disponibilă pentru închiriere este de 18.299 mp, fiind situată în albia minoră a Dunării – Rasova. Contractul de închiriere va avea o durată de 2 ani.
Oferteșe pot fi deăuse până pe 14 august 2025, ora 16:00. Acestea vor fi deschide pe data de 18 august 2025, ora 10:00. La licitație pot participa persoane fizice sau juridice, române sau străine, care: achiziționează caietul de sarcini (preț: 1.000 lei, TVA inclus); achită toate taxele și garanția de participare; nu au datorii către stat sau bugetele locale; nu se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Garanția de participare este 10% din valoarea de pornire a chiriei anuale (fără TVA). și se poate constitui. Licitația este o oportunitate pentru investitori interesați de activități în proximitatea Dunării, într-o zonă cu potențial economic și turistic. Pentru mai multe informații, cei interesați sunt invitați să contacteze ABA Dobrogea-Litoral la sediul din Constanța sau prin datele oficiale de contact.
Invazie de alge pe litoralul constănțean: turiștii, deranjați de aspectul plajelor







