Accident grav în comuna Saligny: Un autoturism a ricoșat într-o terasă, aflată pe marginea DN 22C! Sunt 6 victime

Știrile zilei
Un accident rutier s-a produs astăzi, aproape de ora 15.30, în localitatea Ștefan cel Mare, comuna Saligny, pe DN 22C.
Potrivit primelor informații transmise de reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean Constanța, la locul impactului au fost direcționate echipajele de urgență din cadrul serviciului, respectiv, un echipaj SAJ B2, dar și un echipaj SMURD B, din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea.
Conform reprezentanților ISU Dobrogea, în accidentul de la Ștefan cel Mare, un autoturism ar fi lovit un alt autoturism parcat și ar fi ajuns într-o terasă, făcând astfel patru victime.
Ulterior, reprezentanții SAJ au transmis că este posibil să fie șase victime, un alt echipaj de ambulanță plecând spre locul intervenției.
Din fericire, acestea sunt conștiente.
La locul accidentului din Ștefan cel Mare, de pe DN 22C, au fost trimise, de asemenea, echipajele din Detașamentul Cernavodă, o autospecială de stingere și un SMURD B, dar și autospeciala pentru transport victime multiple, de la Medgidia.
La locul producerii evenimentului rutier s-au deplasat, de asemenea, echipajele de poliție din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră al Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța, pentru a stabili circumstanțele și îmrejurările producerii evenimentului rutier.
UPDATE:
Din cele cinci persoane, doar patru au fost transportate la Spitalul Orășenesc Cernavodă.
Potrivit purtătorului de cuvânt al SAJ Constanța, dr. Claudia Tatarici, persoana cu atac de panică doar a asistat la accident, nu a fost implicată.
Și ISU Dobrogea a transmis că, din accidentul rutier au rezultat patru victime, o femeie și trei bărbați, clienți ai popasului, care au transportați la spital conștienți, cooperanți.
La locul accidentul au fost evaluați medical șoferii autoturismelor implicate care au refuzat transportul la spital.
UPDATE:
Iată ce a transmis și IPJ Constanța referitor la accidentul rutier:
La data de 3 iunie a.c., în jurul orei 15:50, polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la faptul că pe D.N. 22 C, în comuna Stefan cel Mare, a avut loc un accident de circulație.
Din primele cercetări efectuate rezultă că un bărbat ar fi condus un autoturism, ar fi efectuat o depășire neregulamentară și ar fi lovit un alt autoturism, care circula din sens opus.
În urma impactului, autoturismul care ar fi efectuat depășirea neregulamentară a fost proiectat în afara părții carosabile, pe terasa unui local de alimentație publică unde a lovit trei persoane care se aflau la mese. Acestea au fost rănite și au primit îngrijiri medicale.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Cercetarea la fața locului este în curs de desfășurare.

OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
FOTO VIDEO Un autoturism a fost lovit de un tren marfar pe strada Amsterdam din Constanța







