ALERTĂ de vijelii, ploi torențiale și grindină: este vizată și Dobrogea. De când intră în vigoare avertizarea cod galben

Știrile zilei
Meteorologii au emis, în această dimineață, o nouă avertizare cod galben de vijelii şi grindină în cea mai mare parte a ţării duminică.
Pentru duminică şi luni a fost emis cod galben de caniculă, cu temperaturi care pot ajunge la 37 de grade Celsius în sudul țării.
Meterologii au emis o avertuzare cod galben de instabilitate atmosferică pentru intervalul 21 iulie, ora 10 – 21 iulie, ora 23.
„În cea mai mare parte a Transilvaniei, Moldovei, Munteniei și a zonei montane, precum și în Dobrogea continentală vor fi perioade cu instabilitate atmosferică.
Aceasta se va manifesta prin averse cu caracter torențial, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii (rafale de 50…70 km/h), grindină și descărcări electrice.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp”, transmit meteorologii ANM.

Avertizare cod galben
Caniculă în sudul țării
ANM a emis și un cod galben de caniculă, valabil astăzi și mâine în sudul țării
„În sudul Olteniei, sudul, centrul și estul Munteniei, precum și în Dobrogea continentală, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi de 34…36 de grade și izolat de 37 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza nopți tropicale”, mai transmit meteorologii.







