Anchetă ANAF în rândul angajaților: Nu se mai găsesc 200 de mașini confiscate

Știrile zilei
ANAF a declanșat controale interne după ce au apărut suspiciuni că un lot de circa 200 de mașini au dispărut dispărute înainte de a fi scoase la licitație.
Potrivit Știrile ProTV, printre altele, ar fi vorba despre un lot de nu mai puțin 200 de mașini care sunt de negăsit, deși au fost confiscate sau sechestrate.
Într-un comunicat de presă, ANAF arată că au fost demarate verificări interne privind suspiciuni de integritate în rândul angajaților:
„În urma unor verificări preliminare și a unor sesizări interne, au fost identificate indicii privind posibile comportamente neconforme și suspiciuni de natură a afecta integritatea unor angajați ai instituției.
În acest context, ANAF a demarat o serie de activități de monitorizare și analiză internă, în vederea clarificării situațiilor semnalate.
Practic, este vorba despre o aliniere a stocurilor de bunuri confiscate/sechestrate faptic cu situația scriptică (evidențiată în bazele de date), acțiune ce are ca scop transparentizarea acestora pentru valorificarea pe platformă.
Ca etapă următoare, în situația în care vor exista diferențe majore și nejustificate vor fi inițiate controale de integritate, în conformitate cu prevederile legale și procedurile interne aplicabile.
Orice comportament neadecvat sau care contravine normelor legale și etice la nivelul ANAF va fi sever sancționat. În situația în care suspiciunile vor fi confirmate, vom dispune toate măsurile necesare, în mod ferm și transparent, declară Adrian Nica, preşedintele ANAF.
ANAF își reafirmă angajamentul pentru respectarea principiilor de integritate, legalitate și profesionalism în exercitarea atribuțiilor sale”.
Citește și:







