Astăzi este Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, ce precede Postul Paștelui: De ce este bine să îți ceri iertare de la cunoscuți

Știrile zilei
Astăzi, 2 martie, Biserica Ortodoxă sărbătorește Duminica Izgonirii lui Adam din Rai. Astăzi nu se fac treburi casnice, finii își vizitează nașii și se cere iertare cunoscuților.
Duminica ce precede începutul Postului Sfintelor Paști se numește și Duminica Izgonirii lui Adam din Rai.
Potrivit Creștinortodox.ro, anul acesta Postul Sfintelor Paști începe pe 3 martie și durează șase săptămâni, la care se adaugă Săptămână Mare, numita și Săptămână Sfintelor Patimi sau Pătimiri ale lui Iisus Hristos.
În calendarul bisericesc, Lăsatul Secului are două etape care conduc treptat către Postul Sfintelor Paște: Duminica Înfricoșatei Judecăți – când se lasă sec de carne și Duminica Izgonirii lui Adam din Rai – când se lasă sec de brânză.
Tradiții și obiceiuri de Duminica Izgonirii lui Adam din Rai
- În sudul țării se păstrează tradiția halviței: gazda leagă o bucată de halviță cu o sfoară și se plimbă prin fața tinerilor oaspeți, iar aceștia trebuie s-o prindă cu gura. Cine o prinde, păstrează desertul ca recompensă, arată Libertatea.
- În centrul țării se aprind focuri pe dealuri, pentru a purifica satele și pentru alungarea spiritelor rele.
- În Muntenia se prepară plăcinte cu brânză dulce și stafide, ce se oferă soacrelor, ca relațiile să rămână dulci în timpul Postului Paștelui.
- Duminica Izgonirii lui Adam din Rai mai este numită și Ziua Împăcării, căci bunii creștini cer iertare. Vecinii, rudele, cunoscuţii se vizitează şi îşi cer iertare unii de la alţii, ca să intre curaţi în Post.
- Resturile și firmiturile de la masa de Lăsata secului nu se aruncă decât înspre Răsărit, pentru a nu se împrăștia belșugul.
- Nu se coase, nu se toarce, nu se țese, nu se fac treburi casnice, căci altminteri casa poate fi lovită de rele, de boli și distrugeri.
- Nu se dă nimic cu împrumut, se fac pomeni cu turte din mălai, pentru morți și vii.
- În duminica de Lăsatul Secului dinaintea Postului Paștelui românii creştin-ortodocşi obişnuiesc să-şi viziteze naşii de cununie.
Postul este o jertfa spirituală, este o dăruire de sine sau o ofranda adusa lui Dumnezeu, ca recunoștință pentru darul vieții și ca dorință de sfințire a vieții.
Postul este o schimbare, că trecere de la patima lăcomiei de cele materiale, la virtutea dărniciei.
De aceea, în timpul postului noi transformam foamea și setea fizica, în foame și sete de Dumnezeu, arată Creștinortodox.ro.
Săptămână care urmează este o săptămână speciala pentru că în primele zile postul este aspru.
Primele zile din săptămână sunt numite zile aliturgice, zile în care nu se săvârșește Sfânta Liturghie.
Citește și:
Ce sărbători cu cruce roșie sunt în calendarul ortodox în luna martie





