Autostradă DIRECTĂ România-Grecia: Acordul de cooperare va fi semnat la Bruxelles în luna noiembrie

Știrile zilei
Semnarea la Bruxelles a unui acord de cooperare între Grecia, Bulgaria, România și Comisia Europeană pentru realizarea axei care va uni cele trei țări ar urma să aibă loc în luna noiembrie, potrivit unei declarații a comisarului european pentru transport durabil și turism, Apostolos Tzitzikostas.
Reprezentanții Ambasadei României în Bulgaria notau, pe Facebook, în luna iunie că România, Bulgaria și Grecia vor fi conectate prin dezvoltarea unui coridor multimodal, un proiect în valoare de 6 miliarde de euro.
Mai exact, vor fi conectate porturile comerciale din cele trei state, o inițiativă ce include autostrăzi și căi ferate, de la Marea Neagră la Mediterană.
Autostrada ar urma să fie gata în cinci ani.
Drumul de mare viteză ar urma să lege municipiul Constanța de orașul grecesc Kavala. De asemenea, prin intermediul autostrăzii vor fi conectate și stațiuni importante de pe litoralul din Bulgaria.
Potrivit Businessdaily.gr, „în noiembrie, se așteaptă să fie semnat la Bruxelles un acord de cooperare între Grecia, Bulgaria, România și Comisia Europeană pentru implementarea axei care va uni cele trei țări, potrivit unui comunicat al comisarului european pentru transport și turism durabil, Apostolos Tzitzikostas din 18 octombrie 2025.
În plus, axa verticală este de așteptat să fie un punct de legătură nodal, deoarece Moldova și Ucraina pot fi interconectate la est, în timp ce la vest va exista acces la restul Europei.
Comisarul european a subliniat că, imediat după preluarea funcției, a convocat miniștrii competenți ai celor trei țări într-o reuniune la Bruxelles, cu scopul de a conveni asupra începerii lucrărilor de modernizare sau construcție a axei.
În noiembrie, va fi semnat acordul de cooperare, care include un plan de acțiune specific și calendare stricte, astfel încât fiecare țară să poată finaliza părțile care îi sunt datorate.
Pentru Grecia, această perspectivă este deosebit de importantă, deoarece porturile sale vor acționa ca porți de acces cheie pentru întreaga Europă. Comerțul se va putea desfășura prin țară atât în centrul Europei, cât și în partea de est, în Moldova și Ucraina.
În ceea ce privește Salonic, scopul proiectului este de a avea o legătură cu Bucureștiul, care va consolida nu doar activitatea militară și comercială, ci și turismul. Cetățenii și vizitatorii vor putea folosi axa pentru a călători de la Salonic către întreaga Europă.
Finanțarea proiectului va veni atât din resursele europene, cât și din cele naționale ale celor trei țări.





