Caz inedit la Constanța! Poștăriță CONDAMNATĂ pentru că ar fi furat zeci de pensii și alocații

Știrile zilei
Caz incredibil la Constanța! Magistrații de la Judecătoria Constanța au decis condamnarea în primă instanță a unei poștărițe (Maria P.) suspectate că, în calitate de factor poştal distribuitor în cadrul unui oficiu poștal, şi-ar fi însuşit sumele de bani aferente unui număr de 29 mandate de pensii şi alocații copii în sumă totală de peste 30.000 de lei.
Poștărița a fost condamnată la închisoare cu suspendare, însă decizia nu este una definitivă, aceasta putând fi contestată la Curtea de Apel Constanța.

De menționat că prin decizia de condamnare, Judecătoria Constanța a dispus „desfiinţarea celor 29 mandate poştale falsificate, obiect material al infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale“, potrivit minutei judecătorești.
„Obligă inculpata ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
- a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Constanța, la datele fixate de acesta;
- b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
- c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
- d) să comunice schimbarea locului de muncă;
- e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.
Impune inculpatei să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune Constanța sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) C.pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpata va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Serviciul Public de Asistenţă Socială Căminul Pentru Persoane Vârstnice Constanţa“, se mai arată în decizia magistraților.
Povestea oficială din instanță
Dosarul a fost instrumentat de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța.
În actul de sesizare a instanței s-a reţinut, în fapt, că:
în perioada 02.10.2023 – 13.10.2023, în calitate de factor poştal distribuitor în cadrul Oficiului Poștal, şi-a însuşit sumele de bani aferente unui număr de 29 mandate de pensii diverse categorii şi mandate alocații copii în sumă totală de 40.658 lei, pe care le gestiona, producând un prejudiciu corelativ, din care la data de 01.04.2024 a mai rămas un debit de 32.735,49 lei,
în perioada 02.10.2023 – 13.10.2023, în calitate de factor poştal distribuitor în cadrul Oficiului Poștal, a falsificat un număr de 29 mandate de pensii şi mandate alocații copii, prin contrafacerea scrierii şi a subscrierii, de natură a produce consecința juridică a primirii banilor de către beneficiari, aspect nereal,
în perioada 02.10.2023 – 13.10.2023, în calitate de factor poştal distribuitor în cadrul Oficiului Poștal, după ce anterior a falsificat un număr de 29 mandate de pensii și mandate alocații copii, prin contrafacerea scrierii şi a subscrierii, de natură a produce consecința juridică a primirii banilor de către beneficiari, aspect nereal, a predat documentele falsificate spre oficiul poştal unde lucra, în vederea operării în gestiune.
Dosarul a fost trimis spre soluționare Judecătoriei Constanța.
Prin Hotărârea nr. 350/2025 din 21.03.2025, Judecătoria Constanța a decis condamnarea poștăriței la trei ani de închisoare cu suspendare.
În continuare, instanța a admis acțiunea civilă și a decis obligarea poștăriței la plata către partea civilă Compania Naţională Poşta Română S.A. – Sucursala Constanţa a sumei de 32.735,49 lei, cu titlu de daune materiale, la care se adaugă penalități de 0.05% pe zi de la data săvârşirii faptelor, până la recuperarea integrală a pagubei.
De asemenea, instanța a dispus „desfiinţarea celor 29 mandate poştale falsificate, obiect material al infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale“, potrivit minutei judecătorești.
Decizia Judecătoriei Constanța nu este definitivă, ea putând fi contestată la Curtea de Apel Constanța.
Oricare va fi decizia instanței de apel, aceasta va fi definitivă.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție. „Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă“ (Art. 4, alin. 1 Codul de procedură penală).
Precizăm că trimiterea în judecată reprezintă o etapă a procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul constituțional al prezumției de nevinovăție.
Sursa text: portal instanțe de judecată și rejust.ro
Sursa foto: Poșta Română
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:





