CNA a decis ridicarea licenței de emisie pentru Realitatea Plus

Știrile zilei
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a hotărât în ședința de astăzi, 7 aprilie 2026, ridicarea licenței de emisie pentru Realitatea Plus, scriu jurnaliștii de la știripesurse.ro.
Conform sursei citate, care citează, la rândul lor, Pagina de Media, decizia poate fi contestată în instanță.
Pe ordinea de zi a ședinței CNA de astăzi s-a aflat și punctul care vizează situația amenzilor CNA.
Conform jurnaliștilor bucureșteni, Realitatea Plus ar fi figurat cu mai multe amenzi neplătite din 2024.
În acest context, s-ar fi decis ridicarea licenței de emisie.
Sursa foto: CNA.ro
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Senzaționalul Dan Diaconescu rămâne fără televiziune: Unde și-ar putea continua emisiunea






