Constanța: A murit fostul consilier local și județean PSD, Paul Bocănete. Ce mesaj sfâșietor a transmis fiica sa

Știrile zilei
A murit fostul consilier local și judeţean social-democrat Paul Bocănete, în vârstă de 81 de ani. Vestea a fost dată de fiinca sa, Oana Bocănete.
„Tata nu mai e…lumina care ne-a vegheat neîncetat s-a stins, deși ar mai fi putut să strălucească. Omul care a format atâtea generații își va continua menirea dincolo de această lume, întrucât asta i-a plăcut cel mai mult.
A fost profesor nu doar la catedră, ci și în viață, a știut să ne lumineze nu doar mințile, ci și să clădească caractere, lăsând o moștenire care nu se va stinge niciodată! Chiar dacă nu mai ești printre noi, lecțiile tale dăinuie în fiecare dintre cei care te au cunoscut, dar și în inima mea!
Ne-ai dăruit cunoaștere fără să ceri nimic în schimb. Tot ce putem face este să-ți cinstim memoria pentru că suntem o parte din tine. Odihnește-te în pace, tată!”, a transmis fiica sa, Oana Bocănete, într-un mesaj pe pagina de socializare.
Paul Bocănete s-a născut pe 27 august 1944, a fost profesor universitar doctor, preşedinte al Fundaţiei „Gaudeamus“ şi rector al Universităţii „Tomis“ din Constanţa, instituţie de învăţământ superior pe care a fondat-o în 2007.
Paul Bocănete a fost consilier local în cadrul CLM la primul mandat al fostului edil al Constanței, Radu Mazăre (2000-2004) și consilier județean (mandatul 2008-2012).
Dumnezeu să-l odihnească în pace!




