Luni, Corpul de control al Ministerului Sănătății ajunge la clinica privată din Constanța unde a născut tânăra mămică din Giurgiu care a murit în urma unor complicații

Sănătate
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat duminică, în timpul unei vizite în județul Vaslui, că Ministerul Sănătății va începe controalele la nivel național în clinicile private, iar prima vizită a echipelor va fi luni, la Constanța.
Decizia a fost luată în urma decesului unei tinere de 29 de ani, survenit după o naștere în urma căreia au apărut complicații efectuată într-o clinică privată din Constanța.
„În România există numeroase clinici care funcționează la parterul blocurilor, iar o parte dintre ele, din păcate, nu respectă normele în vigoare. Acest lucru pune în pericol viața pacienților. Din acest motiv, Ministerul Sănătății, prin Inspecția Sanitară de Stat, va demara controale pentru a stabili dacă aceste unități private îndeplinesc condițiile legale de funcționare”, a declarat ministrul Rogobete, relatează hotnews.ro.
Acesta a precizat că luni dimineață, 13 octombrie, Corpul de control al Ministerului Sănătății se va deplasa la clinica din Constanța, unde va desfășura o verificare comună cu Inspecția Sanitară de Stat.
„Vor fi analizate secțiile de terapie intensivă, blocul operator și modul general de organizare al unității medicale, pentru a vedea dacă respectă normativul. Rezultatele vor fi făcute publice. Nu vreau să anticipez concluziile — nu știm încă dacă a fost o culpă medicală sau o nerespectare a protocoalelor și a legislației. Așteptăm raportul Corpului de control și pe cel al Colegiului Medicilor”, a adăugat ministrul, citat de hotnews.ro.
Tragedia care a declanșat reacția autorităților a avut loc miercuri, când o tânără de 29 de ani a murit la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, după complicații apărute în urma nașterii la o clinică privată. Polițiștii au deschis un dosar penal pentru a stabili împrejurările exacte în care s-a produs decesul.
Sursă foto: Facebok.com
Citește și:







