Mădălina, mămica din Giurgiu, care a decedat după naștere la clinică privată Armonia din Constanța, este înmormântată, astăzi, cu onoruri militare

Știrile zilei
Durere fără margini în Giurgiu, unde polițista Mădălina este condusă, astăzi, 12 octombrie, pe ultimul drum. Tânăra, în vârstă de 31 de ani, a murit în urma unei hemoragii masive, la scurt timp după ce a născut la maternitatea privată Armonia din Constanța.
Potrivit Antena 3 CNN, ceremonia de înmormântare are loc cu onoruri militare, în semn de respect pentru activitatea sa în cadrul Ministerului Afacerilor Interne.
Reamintim că bebelușul Mădălinei Luca a venit pe lume, pe 8 octombrie, la clinica privată Armonia din Constanța și a primit nota 9 la naștere. Reprezentanții clinicii private, dar și soțul tinerei, au declarat că femeia a apucat să-și vadă copilul.

La scurt timp însă, starea ei s-a agravat, iar medicii au constatat o hemoragie severă. Polițista a fost transferată de urgență la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, însă, în ciuda eforturilor depuse, nu a mai putut fi salvată. Soțul Mădălinei acuză personalul de la maternitatea privată că transferul a fost făcut prea târziu. Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele morții și eventualele responsabilități medicale.
După tragedia de la spitalul privat Armonia din Constanța, unde o tânără polițistă a murit la naștere, Ministrul Sănătății trimite, luni, 13 octombrie, Corpul de Control. „Din informațiile pe care le dețin, în acea locație există doar o sală de operație, însă nu și un punct de terapie intensivă, așa cum prevede legislația în vigoare”, a declarat ministrul Alexandru Rogobete, la Antena3.
Ministrul Alexandru Rogobete a declarat că va extinde controlul la toate spitalele publice și private din țară care dețin bloc operator, pentru a verifica dacă acestea au și secții de terapie intensivă, așa cum prevede legea.
Sursă foto: captură Antena3
Citește și:







