Criminalul din Mamaia, nemulțumit de pedeapsă. Curtea de Apel Constanța a fixat primul termen

Știrile zilei
Judecătorii de la Curtea de Apel Constanța au fixat primul termen în apelului dosarului privind crima din baza sportivă Tenis Club Mamaia – Baza Neptun din stațiunea Mamaia, din iulie 2023.
În cauză, cel suspectat de comiterea faptei Marius T., despre care procurorii spun că își făcea veacul în zona bazei sportive, a fost condamnat în primă instanță, de Tribunalul Constanța, la 25 de ani de închisoare.
Decizia a fost contestată de inculpat la Curtea de Apel Constanța, primul termen în apel fiind stabilit pentru începutul lunii noiembrie 2024.
Oricare va fi decizia Curții de Apel, aceasta va fi definitivă.
Amintim, după fapta îngrozitoare, procurorii au informat că „la data de 26 iulie 2023, în jurul orei 02:30, pe fondul unei stări conflictuale anterioare și al consumului de băuturi alcoolice, inculpatul s-a deplasat, în scop de răzbunare, la baza sportivă Tenis Club Mamaia – Baza Neptun din stațiunea Mamaia, municipiul Constanța, unde a ucis-o, prin cruzimi, pe victima, în vârstă de 69 de ani, căreia i-a aplicat multiple lovituri cu pumnul în zona extremităţii cefalice, a doborât-o la podea, unde a călcat-o în picioare şi i-a provocat mai multe fracturi costale, apoi a strangulat-o cu un șnur, i-a înfipt un cuţit în gât (cuţit găsit în gâtul victimei), iar în final a aruncat mai multe obiecte de vestimentaţie şi hârtii peste victimă şi a incendiat-o, astfel că i-a provocat arsuri de gradele III și IV pe circa 30% din suprafața corpului, toate leziunile traumatice conducând la decesul victimei, survenit după suferințe puternice și prelungite.
În cursul zilei curente procurorul de caz va formula propunere de arestare preventivă a inculpatului pentru următoarele 30 de zile, propunere ce va fi trimisă spre soluţionare judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Constanţa.
Precizăm că punerea în mişcare a acţiunii penale, reţinerea, arestarea preventivă sau trimiterea în judecată reprezintă etape şi măsuri în cadrul procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, care nu pot în nicio situaţie să înfrângă prezumţia de nevinovăţie de care se bucură oricare justiţiabil“.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și: