Cultură, ghivece și muguri de cannabis, descoperite în urma unor percheziții. Inculpatul a fost reținut

Știrile zilei
Astăzi, polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Botoșani au organizat o acțiune operativă.
În urma acesteia, un tânăr, în vârstă de 33 de ani, a fost reținut pentru 24 de ore, fiind bănuit de comiterea infracțiunii de cultivarea și producerea de droguri de risc, fără drept.
Oamenii legii au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară, la două locații, din județul Botoșani, folosite de inculpat.

Percheziții Poliția Română
Ce au descoperit polițiștii în urma perchezițiilor
În urma activităților desfășurate, la locațiile vizate, au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, un borcan de 1,7 kilograme care ar fi conţinut substanţe vegetale (muguri) cu miros specific plantei de cannabis, un borcan care ar fi conţinut substanţe vegetale (muguri) asemanătoare ca aspect și miros plantei de cannabis, 40 de ramuri, ce ar fi conţinut masă vegetală verde (muguri) cu miros specific plantei de cannabis, 120 ramuri cu inflorescenţă provenite de la 4 plante recoltate anterior.

Percheziții Poliția Română
45 de kilograme de masă verde
De asemenea, în urma perchezițiilor, au fost descoperite plante asemănătoare ca aspect și miros plantei de cannabis, 43 de plante de cannabis, aflate în diferite stadii de dezvoltare, precum și 4 ghivece conţinând plante asemănătoare ca aspect și miros plantei de cannabis, în diferite stadii de dezvoltare, în cantitate de aproximativ 45 de kilograme de masă vegetală verde.
Se face precizarea că, pe întreg procesul penal, persoana bănuită de comiterea faptei beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție, se arată în comunicatul transmis de Poliția Română.
Foto: www.politiaromana.ro
Citește și: