za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Știrile zilei » Fabricile de panificație din Constanța și Tulcea, deținute de Nicolae Florin Geambazu, scoase din nou la licitație pentru patru MILIOANE de euro

Fabricile de panificație din Constanța și Tulcea, deținute de Nicolae Florin Geambazu, scoase din nou la licitație pentru patru MILIOANE de euro

Fabricile de panificație din Constanța și Tulcea, deținute de Nicolae Florin Geambazu, scoase din nou la licitație pentru patru MILIOANE de euro
Licitație pentru vânzarea mai multor active aparținând SC MEGASIMITIS SRL

Știrile zilei

14.09.2023

De către Ziarul Amprenta

Cele două fabrici de panificație, patiserie și cofetărie deținute de firma lui Nicolae Florin și Mihail Geambazu, SC MEGASIMITIS SRL, a fost din nou scoase la licitație. Societatea, care este în faliment, are datorii de aproape cinci milioane de euro la stat care încearcă să-și recupereze banii prin vânzarea acestor active.

Lichidatorul judiciar al MEGASIMITIS SRL, MAESTRO S.P.R.L., organizează, în data de 5 octombrie 2023, licitație publică deschisă cu strigare la sediul din Constanța, strada Dr. Aristide Caratzalli nr. 24, în vederea vânzării mai multor bunuri.

Licitația se va relua, bilunar, în prima și a treia zi de joi a lunii, ora 15:00, până la adjudecare.

Astfel, pentru suma de 3.618.868 de euro, fără TVA, este scoasă la licitație fabrica de producție panificație, patiserie și cofetărie Megasimitis din Constanța, situată pe Șoseaua Industrială, nr. 9.

Activul care se dorește a fi valorificat este format din:

  • Teren în suprafață de 353 mp situat în Constanța, strada Industrială nr. 17, lot 1, cu număr cadastral 229073, înscrisă în CF 229073 Constanța (drum acces);
  • Teren în suprafață de 11.804 mp cu număr cadastral 200544, dar și construcțiile:
  • C1– Hală pentru Gater și uscător cu număr cadastral 200544-C1 cu suprafață construită de 1031 mp,
  • C2 – Clădire vestiar și birouri cu număr, cadastral 200544-C2 cu suprafață construită de 124 mp,
  • C3 – cabina poartă cu suprafață construită de 7 mp.
  • C4 – Hală producție pâine și produse de panificație cu număr cadastral 200544-C4 cu suprafață construită de 3.633 mp,
  • C5 – Cabină poartă cu număr cadastral 200544 – C5 cu suprafață construită de 17 mp
  • platformă betonată aferentă în suprafață de 2.000 mp
  • Echipamente tehnologice (mașini, utilaje) aparate, instalații și mobilier situate în Constanța, Sos Industrială, nr. 9.
  • Echipamente tehnologice „LINIE DE PANIFICAȚIE „GLIMEK”
  • Bunuri negarantate din categoria echipamente tehnologice și instalații (din dotarea “Fabricii de producție panificație, patiserie și cofetărie Megasimitis Constanța”.

Totodată, la licitație este scoasă și fabrica de panificație și cofetărie din Tulcea, prețul de pornire fiind de 435.800 euro, fără TVA.

Imobilul este format din teren în suprafață de 3.000 mp și construcție cu un regim de înălțime S+P+1E în suprafață de 1.421 mp situate în Tulcea, strada Combustibilului nr. 3.

Licitație pentru vânzarea mai multor active aparținând SC MEGASIMITIS SRL

Licitație pentru vânzarea mai multor active aparținând SC MEGASIMITIS SRL

De asemenea, la licitație a fost scoasă și marca înregistrată Megasimitis SRL „GNF BAKERY”, prețul de pornire la licitație fiind de 547 Euro, fără TVA.

Potenţialii ofertanţi trebuie să depună cu o zi înainte de ziua licitaţiei, până la ora 11.00, la sediul lichidatorului judiciar, documentația de participare la licitație.

Detalii suplimentare privind capacitatea tehnică a fabricii, bunurile care o compun, caietele de sarcini, cuprinzând condițiile și regulamentul de participare la licitație se pot obține de la sediul MAESTRO S.P.R.L., din Constanța, strada Dr. Aristide Karatzalli, nr. 24.

Relații suplimentare se pot obține la numărul de telefon Tel: 0241/488.238, e-mail: [email protected].

Potrivit listăfirme.ro, site consultat în data de 14 septembrie 2023, SC MEGASIMITIS SRL a raportat o cifră de afaceri de 614.552 de lei și datorii de 24.535.905 lei.

SC MEGASIMITIS SRL

SC MEGASIMITIS SRL

În iunie 2014, Megasimitis SRL a cerut Tribunalului Constanţa intrarea în insolvenţă, pe care o obţine în aceeaşi lună.

Lanțul de patiferie și ponificație GNF Bakery, administrat de Nicolae Florin Geambazu, a avut de-a lungul timpului mai multe reclamații din partea clienților în privința produselor pe care le comercializează.

Totodată, în 2015, Nicolae Florin Geambazu, fusese reţinut pentru presupuse fraude economice de milioane de euro, bani obţinuţi din fonduri europene, dar şi de la o bancă de stat.

OBSERVAȚII:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Etichete:

  • MAESTRO S.P.R.L.
  • fabrica de panificație și cofetărie
  • GNF BAKERY
  • SC Megasimitis SRL
  • Nicolae Florin Geambazu
  • Constanța
  • Tulcea
  • fabrică
Articole similare

Știrile zilei

Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor 31.08.2026

În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea, bărbatul în vârstă de 76 de ani, a cărui dispariție a fost sesizată astăzi, 31 august, a fost identificat și găsit în siguranță. La data de 31 august …

Știrile zilei

Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia 31.08.2026

Primăria Cumpăna anunță că miercuri, 2 septembrie 2026, elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu sunt invitați să petreacă o zi plină de distracție și voie bună la Aqua Magic Mamaia, marcând astfel, într-un mod special, sfârșitul vacanței de vară. Acțiunea este organizată …

Știrile zilei

Ce se întâmplă cu cardul de sănătate de la 1 septembrie: CNAS, precizări importante 31.08.2026

Persoanele asigurate vor avea acces la servicii medicale și după 1 septembrie 2026 fără să fie obligate să utilizeze cartea electronică de identitate, a anunțat luni Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS). Cardul național de sănătate va putea fi folosit …

De la același autor

Știrile zilei

Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor 31.08.2026

În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea, bărbatul în vârstă de 76 de ani, a cărui dispariție a fost sesizată astăzi, 31 august, a fost identificat și găsit în siguranță. La data de 31 august …

Sport

Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia 31.08.2026

Tinerii canotori de la CSM Constanța se pregătesc pentru o nouă competiție internațională importantă. După participarea a trei sportivi ai clubului la Campionatele Mondiale de canotaj de la Amsterdam, atenția se îndreaptă acum către Campionatele Europene de tineret, programate în …

Sport

Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi c... 31.08.2026

După mai bine de 20 de ani petrecuţi în naţionala Argentinei, Lionel Messi şi-a anunţat astăzi retragerea din fotbalul internaţional, la vârsta de 39 de ani. Căpitanul argentinian, cel mai bun marcator şi jucătorul cu cele mai multe selecţii din istoria …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor

Știrile zilei

Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor 31.08.2026
Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia

Sport

Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia 31.08.2026
Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi că mă retrag din fotbalul internaţional!

Sport

Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi că mă retrag din fotbalul internaţional! 31.08.2026
Primăria Eforie ANGAJEAZĂ administrator clădire: Se solicită studii medii

Locuri de muncă

Primăria Eforie ANGAJEAZĂ administrator clădire: Se solicită studii medii 31.08.2026
Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia

Știrile zilei

Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia 31.08.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.