FOTO VIDEO Explozie într-un bloc de locuințe. Toți locatarii s-au evacuat. La fața locului intervin mai multe echipaje de pompieri

Știrile zilei
Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea primului ajutor medical în municipiul Alba Iulia, în urma unei explozii produse într-un apartament situat la etajul 3 al unui bloc de locuințe.
La fața locului au fost alocate următoarele forțe și mijloace: două autospeciale de stingere, o autospecială pentru transport victime multiple, un microbuz, un echipaj de prim ajutor, un echipaj SMURD cu medic și o ambulanță SAJ cu medic.
La sosirea forțelor de intervenție, s-a constatat că explozia a afectat mai multe apartamente din imobil. Pompierii au acționat pentru ventilarea spațiilor și evacuarea locatarilor din întregul bloc.
În urma evenimentului, două persoane au necesitat îngrijiri medicale:
- un bărbat, în vârstă de aproximativ 37 de ani, aflat la etajul 3 al blocului, a suferit arsuri la nivelul corpului, ca urmare a suflului exploziei
- o femeie, în vârstă de aproximativ 24 de ani, a suferit o plagă la nivelul membrului inferior drept, în timpul autoevacuării de la etajul 4, aceasta nefiind afectată direct de suflul exploziei.
Misiunea este în dinamică.
Forțele de intervenție rămân la fața locului pentru asigurarea zonei și gestionarea în siguranță a situației.
UPDATE 09.30
Ministerul Sănătăţii anunță că în urma incidentului, 22 de persoane au fost evacuate din imobil, însă acestea nu necesită asistență medicală.
„Un alt pacient (bărbat, 35 ani) cu arsuri pe 50% din corp și căi respiratorii afectate, intubat, a ajuns la UPU Alba, unde primește asistență medicală de specialitate. După echilibrarea hemodinamică a pacientului și după consultul de specialitate se va solicita transfer în străinătate“, mai arată reprezentanții ministerului.
Citește și







