FOTO VIDEO Mai mulți constănțeni curajoși au sărbătorit 1 Decembrie în apa mării: Printre ei, și un băiețel de șase ani

Știrile zilei
Câțiva constănțeni curajoși au dovedit că pot învinge temperaturile scăzute de astăzi, 1 Decembrie 2025: fără să ezite și cu steagul României în mâini, aceștia au intrat în apa mării.
În mod tradițional constănțenii fac baie în marea rece ca gheața la fiecare eveniment sărbătorit la nivel național.

Hora în apa mării pe 1 Decembrie 2025

Hora în apa mării pe 1 Decembrie 2025
Iar ziua de 1 Decembrie nu a făcut excepție: din grupul curajoșilor a făcut parte și un băiețel de numai șase ani.
„Viitorul este asigurat!”, a spus, mândru, tatăl micuțului.


„Am zis să fie Steagul României și în Marea Neagră“Salim Ferudin, unul dintre cei trei temerari care au făcut baie în mare, pe Faleza Cazinoului din Constanța, ne-a vorbit despre semnificația gestului lor:
„Astăzi serbăm Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 și am vrut și noi să serbăm într-un mod inedit: din plăcerea de a face baie în mare singur, în alți ani, acum devine o tradiție la noi să facem baia în mare de 1 Decembrie“.
„Ne este și frig, dar ne-am obișnuit, ne place. Apa este perfectă acum, sunt 13 grade și jumătate, este tocmai bună de baie pentru unii dintre noi.
Dacă tot este dus Steagul României pe culmile țării, și în toate colțurile țării, am zis să fie și în mare, nu? Adică, să fie peste tot!“, a conchis Salim Ferudin.
„Adevărații bărbați, înaintașii noștri, au luptat, s-au sacrificat să avem România de astăzi“
Romeo Rusu, tatăl băiețelului de șase ani care a intrat în valuri, ne-a declarat ulterior:
„S-a creat deja o tradiție în Constanța ca, la marile sărbători naționale să facem baie în apa mării.
Și dacă e sărbătoarea asta 1 Decembrie cred că, ceea ce facem, se corelează puțin cu faptul că adevărații bărbați, înaintașii noștri, au luptat, s-au sacrificat ca să avem România de astăzi.
Este această vorbă că românii au trecut Carpații iarna. Dacă ei au mers zile în șir iarna, putem să rezistăm și noi puțin la frig câteva minute. Pe cel mic nu-l forțează, este intenția lui, inițiativa lui. Îi place să facă asta, nu e prima dată, a făcut-o de mai multe ori„.
„Bine ați venit în Constanța! Bine ați venit la Marea Neagră! “, au transmis temerarii din apa rece a mării, priviți cu admirație și uimire de trecătorii de pe Faleza Cazinoului din Constanța.
Uniți în horă mână în mână și cu Tricolorul fluturând deasupra mării calme, bărbații au cântat apoi „Deșteaptă-te, române!“.
Citește și:







