Guvernul schimbă regulile pentru pensiile private: Românii pot retrage doar 25% din sumele asigurate

Știrile zilei
Guvernul vrea să schimbe regulile privind pensiile private din România. Viitorii pensionari vor putea retrage doar 25% din suma totală acumulată în fondul privat de pensii.
Astăzi, 8 august 2025, va fi pusă în discuție modificarea legii pensiilor private. Potrivit Observator, cea mai importantă modificare este legată de modul în care se pot retrage acești bani.
Conform proiectului, asigurații nu vom mai avea posibilitatea să retragă toți banii dintr-o singură tranșă, ci se vor face plăți lunare, care vor fi egale cu indemnizația socială din sistemul public de pensii.
Viitorii pensionari vor putea retrage doar 25% din suma totală acumulată în fondul privat de pensii, fie că vorbim de Pilonul 2 sau Pilonul 3. Cealaltă sumă va putea fi retrasă în tranşe lunare care nu pot depăşi pensia minimă din sistemul public, adică suma de 1.281 de lei.
Dacă suma totală acumulată în contul privat de pensii este mai mare şi nu poate fi plătită în decurs de 10 ani, atunci beneficiarul va putea solicita ca tranşa lunară să fie mai mare de 1.281 de lei.
Apare şi un nou tip de pensie privată, pensia viageră. Este vorba despre plăţi lunare până la moarte.
Citește și:







