Înalta Curte a respins acțiunea lui Radu Cristian, primarul din Mangalia, în dosarul DNA

Știrile zilei
Judecătorii de la Înalta Curte de Casație și Justiție a României s-au pronunțat în dosarul în care primarul municipiului Mangalia, Cristian Radu, a contestat, alături de Fotin Diana Ionela, directorul Direcţiei de Management Fiscal şi Control din cadrul primăriei, şi Boiţă Petrina, secretar al municipiului Mangalia, o decizie a Curții de Apel Constanța.
Conform portalului instanțelor de judecată, Înalta Curte a respins, ca inadmisibile, contestaţiile formulate de Fotin Diana Ionela, Radu Cristian şi Boiţă Petrina împotriva încheierii judecătorului de cameră preliminară din data de 13.06.2024 pronunţaţă de Curtea de Apel Constanţa – Secţia penală.
MINUTĂ
Detalii soluţie: Respinge, ca inadmisibile, contestaţiile formulate de inculpaţii Fotin Diana Ionela, Radu Cristian şi Boiţă Petrina împotriva încheierii judecătorului de cameră preliminară din data de 13.06.2024 pronunţaţă de Curtea de Apel Constanţa – Secţia penală şi pentru cauze penale cu minori şi de familie în dosarul nr. 352/36/2023/a1. Obligă contestatorii inculpaţi la plata sumei de câte 200 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Onorariile parţiale cuvenite apărătorilor desemnaţi din oficiu pentru contestatorii inculpaţi Fotin Diana Ionela şi Boiţă Petrina, în cuantum de câte 250 lei, rămân în sarcina statului. Onorariul cuvenit apărătorului desemnat din oficiu pentru contestatorul inculpat Radu Cristian, în cuantum de 914 lei, rămâne în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu, astăzi, 08 octombrie 2024.
Decizia Înaltei Curți este definitivă și a fost luată în referire la dosarul penal instrumentat de procurorii DNA.
Potrivit datelor noastre, contestațiile formulate de Cristian Radu, Fotin Diana Ionela şi Boiţă Petrina vizează decizia Curții de Apel Constanța prin care s-au respins ca neîntemeiate cereri şi excepţii vizând legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organelor de urmărire penală invocate.
De menționat că tot în iulie 2024, judecătorii de la Curtea de Apel Constanța au dispus restituirea dosarului la DNA Constanţa și ridicarea măsurii sechestrului asigurător dispusă asupra bunurilor mobile, imobile, prezente şi viitoare şi asupra conturilor inculpaţilor.
Și această decizie a Curții de Apel Constanța a fost contestată la Înalta Curte, instanța amânând cercetarea specifică pentru data de 23 octombrie 2024.
Conform DNA, Radu Cristian, primar al municipiului Mangalia, județul Constanța, este acuzat de abuz în serviciu, dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată. Boiţă Petrina, secretar al municipiului Mangalia, Dumitrana Romulus, administrator public al municipiului Mangalia, și persoană delegată cu atribuţii de Primar, Călin Didi George, director în cadrul Direcţiei juridice şi de administraţie publică locală şi ulterior director în cadrul Direcţiei de achiziţii publice şi programe de dezvoltare din cadrul primăriei municipiului Mangalia, Vlădescu Daniel, șef al Serviciului Juridic din cadrul primăriei municipiului Mangalia, Fotin Diana-Ionela, Director al Direcţiei de Management Fiscal şi Control din cadrul primăriei municipiului Mangalia, Negru Maria, funcționar în cadrul Compartimentului Control Financiar Preventiv Propriu al Primăriei Municipiului Mangalia, și Grimberg Andrei Costin, avocat în cadrul Baroului București, sunt acuzați de complicitate la abuz în serviciu, dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată.
În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut, în esență, următoarea stare de fapt:
„În perioada octombrie 2014 – decembrie 2017, inculpatul Radu Cristian, în calitatea menționată mai sus, cu încălcarea dispozițiilor legale, ar fi încheiat cu o societate de avocatură, reprezentată de inculpatul avocat în cadrul Baroului București, trimis în judecată în prezenta cauză, un număr de 95 de contracte având ca obiect asistenţa juridică şi reprezentarea primăriei municipiului Mangalia în dosarele aflate pe rolul instanţelor judecătoreşti şi altor organe judiciare sau jurisdicționale.
Este de precizat faptul că o parte dintre acestea ar fi fost încheiate în condițiile în care, la nivelul primăriei Municipiului Mangalia, existau deja contracte de asistenţă juridică încheiate cu o altă societate de avocatură, în care ar fi fost prevăzute onorarii și de peste 200 de ori mai mici față de cele stabilite în noile contracte.
În contextul menționat mai sus, primarul Radu Cristian ar fi beneficiat de ajutorul celorlalți șase inculpați, funcționari publici, care ar fi întocmit și semnat diverse acte (referate de necesitate, caiete de sarcini, etc.), ce ar fi stat la baza organizării unor proceduri formale de achiziție a serviciilor judiciare menționate mai sus.
Ca urmare a demersurilor menționate mai sus, primăria municipiului Mangalia a fost prejudiciată cu suma totală de 13.675.922 lei.
În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii.
Primăria municipiului Mangalia a comunicat faptul că nu se constituie parte civilă în procesul penal.
Dosarul a fost trimis spre judecare Curţii de Apel Constanţa cu propunere de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză.
Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului la instanță spre judecare, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție“.
Sursa foto: Facebook
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Mangalia: Judecătoria a validat mandatul de primar al liberalului Cristian Radu







