za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Știrile zilei » Inspecția Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătății a terminat controlul la Armonia Hospital

Inspecția Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătății a terminat controlul la Armonia Hospital

Inspecția Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătății a terminat controlul la Armonia Hospital

Știrile zilei

13.10.2025

De către Ziarul Amprenta

Inspecția Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătății a mers în această dimineață în control la Armonia Hospital din Constanța după ce, zilele trecute, o tânără mămică în vârstă de 29 de ani din Giurgiu și-a pierdut viața după o naștere în urma căreia au apărut complicații. Cotrolul a fost anunțat de ministrul Sănătății, Alexandru Robogete, în urmă cu câteva zile.

Momentan, nu au fost transmise date oficiale cu privire la ceea ce a constatat echipa de control trimisă în această dimineață la Armonia Hospital.

În cursul zilei de sâmbătă, Colegiul Medicilor Constanța a anunțat, printr-un comunicat oficial semnat de președintele dr. Daniel Dumbravă, declanșarea unei anchete disciplinare din oficiu.

Armonia Hospital funcționează în baza unei autorizații sanitare de funcționare, reînnoită în luna martie 2025

Cu o zi înainte, vineri, 10 octombrie, Armonia Hospital a transmis noi precizări privind activitatea unității private.

Potrivit informațiilor transmise într-o postare pe pagina de Facebook, Armonia Hospital precizează că spitalul privat este „autorizat și complet echipat, inclusiv cu secție ATI”:

„Unitatea este dotată cu o secție de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI), complet echipată și perfect funcțională. Armonia Hospital funcționează în baza unei autorizații sanitare de funcționare, reînnoită în luna martie 2025″.

Reprezentanții spitalului privat evidențiază că „fără această secție ATI, spitalul nu ar fi putut desfășura activitatea„.

„Existența și funcționarea acestei secții reprezintă o condiție obligatorie pentru orice unitate medicală care efectuează intervenții chirurgicale”, explică reprezentanții Armonia Hospital.

Potrivit reprezentanților unității medicale private, pacienta a fost supusă unei histerectomii subtotale, iar în urma evaluării post-operatorii, echipa medicală a luat decizia transferului către SCJU Constanța, considerând necesară o abordare multidisciplinară extinsă.

„După intervenția chirurgicală efectuată în regim de urgență (histerectomie subtotală), echipa medicală a considerat necesar transferul pacientei la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, unitate cu resurse multidisciplinare extinse, unde există intervenție coordonată a mai multor specialități medicale în același timp”.

Conducerea unității a subliniat că susține transparența și anchetele în desfășurare, oferind sprijin total autorităților competente în vederea clarificării tuturor aspectelor legate de acest caz.

„Susținem transparența și anchetele în desfășurare. Ne exprimăm compasiunea sinceră față de familia pacientei și dorim să asigurăm opinia publică de faptul că echipa medicală a acționat cu profesionalism și responsabilitate în toate etapele intervenției”, au mai transmis reprezentanții Spitalului Armonia.

Soțului mămicii decedate după ce a născut la spitalul Armonia din Constanța: m-au pus să semnez o foaie A4 cum că ne asumăm până și decesul

Soțul Mădălinei, tânăra polițistă de 29 de ani din Giurgiu care a murit după ce a născut la spital privat din Constanța, a făcut, vineri dimineață, declarații uluitoare, chiar în timp ce, la Morga Cimitirului Central, are loc necropsia soției sale.

Întrebat dacă consideră că cineva este vinovat de decesul Mădălinei, soțul acesteia a spus:

„Nu sunt medic, nu pot să spun cine a greșit. Nu caut un vinovat, nu trebuie să cadă un cap, pe ea nu o mai aduce nimeni înapoi. Noi am ajuns aici din recenzii și recomandări.

Se putea întâmpla oriunde, nu vreau să acuz pe nimeni. Greșeală undeva trebuie să fie.

Nu mai vreau să treacă nimeni prin ce am trecut eu. Am ajuns acolo, a născut cu mine de mână, am născut împreună, i-a fost frică să o las să stea fără mine”.

„Am născut împreună, îi era frică să stea singură”

Soțul Mădălinei a povestit noaptea de coșmar în care soția lui a născut:

„Am venit aici, am născut împreună am poze, filmări dată și oră, tot în  telefon, de la cap la coadă. S-a întârziat foarte mult. A avut o naștere ușoară, de la ora 22.30 până la ora 01.04, când a ieșit copilul.

I l-au pus pe piept un sfert de oră, au avut conexiune, am filmarea, a fost minunat.

De atunci a început calvarul.

De la 01.04 până la 05.00 de dimineață, când ne-au trimis-o la Județean. Altceva n-am ce să vă spun”.

În intervalul de timp menționat de tânăr, „medicii au cust-o, o coseau și ea pierdea sânge, suferea”…

„I s-a făcut histerectomie acolo, i-au făcut tot ce trebuie.

E normal să își ia niște măsuri, m-au pus să semnez o foaie A4 cum că noi ne asumăm că nu vrem histerectomie și ne asumăm până și decesul. În stress-ul acela știam că nu fac ceva bine…

Eu am spus: domnule doctor, are 29 de ani, dacă se poate să încercăm altceva, că mai vrem copii. Dacă nu, nu riscăm viața ei.

Ea plângea, sângera, o durea, eu eram acolo, curgea sângele.

Foarte empatic domnul doctor, toată echipa a fost super.

Au dus-o în blocul operator, fugeam de la ea la copil, nu mai aveam acces  acolo.

Îmi spuneau că e bine, dar simțeam că e o tensiune. S-a întârziat foarte mult, a venit de acasă un alt domn doctor, care a recusut totul, timp în care ea pierdea sânge.

La 5.30 a ajuns la Județean”, mai spune soțul tinerei.

Soțul spune că au dorit o naștere naturală, pentru că Mădălina nu avea afecțiuni care să o împiedice să nască natural. Inițial, ar fi încercat să nască în apă, pentru a mai atenua din dureri, dar nu a reușit și a fost dusă în sala de nașteri.

Mădălina ajunge la Spitalul Județean Constanța în jurul orei 5.30…

„Medicii de la ATI au ieșit cu capul jos, mi-au spus că nu s-a mai putut face nimic, a venit aici stoarsă de sânge, aproape moartă”, mai spune tânărul.

Copilașul Mădălinei a rămas în spitalul privat, tânărul tătic îl vede zilnic și spune că este bine, că este bine îngrijit.

„Eu voi avea grijă de el, împreună cu bunicii”, a mai spus acesta.

Mădălina a mai încercat să facă un o procedură de fertilizare in vitro, „dar nu s-a prins. Nu e cum spun ei că a mai pierdut o sarcină. Dar eu cred ca e suficient, pe ea ar deranja-o chestia asta”.

Tot potrivit soțului tinerei, aceasta ar fi avut trombofilie. Medicul curant i-ar fi recomandat să le oprească cu 24 de ore înainte de a naște. Soțul spune ca le-a oprit cu 30 de ore înainte, preventiv, pentru a nu fi probleme.

Citește și:

Armonia Hospital, noi precizări după moartea Mădălinei, mămica de 29 de ani: Susținem transparența și anchetele în desfășurare

Colegiul Medicilor Constanța se autosesizează după moartea mămicii din Giurgiu care a născut la spitalul Armonia. S-a dispus începerea anchetei disciplinare din oficiu

VIDEO Declarații uluitoare ale soțului mămicii decedate după ce a născut la spitalul Armonia din Constanța: m-au pus să semnez o foaie A4 cum că ne asumăm până și decesul

Etichete:

  • Armonia Hospital Constanța
  • Ministerul Sănătății
  • Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța
  • Inspecția Sanitară de Stat
Articole similare

Cultură

ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza C... 25.06.2026

ÎPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, va participa mâine dimineață, 26 iunie 2026, la festivitățile organizate de Ziua Drapelului, care se vor desfășura pe faleza din Constanța. Potrivit reprezentanților Arhiepiscopiei Tomisului, de la ora 9.00, Înaltpreasfinția Sa Teodosie va binecuvânta drapelul național ce …

Justiție

OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare 25.06.2026

Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia, a decis astăzi, 25 iunie 2026, cu unanimitate, Consiliul Superior al Magistraturii! Propunerea privind prelungirea delegării magistratului Geilan Ibraim în funcția de conducere a fost analizată astăzi în cadrul ședinței Secției pentru Judecători a …

Știrile zilei

VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia 25.06.2026

Cosmin, de la Poliția Orașului Năvodari, și Alexandru, de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Mihail Kogălniceanu Constanța sunt cei doi eroi care, fără să stea pe gânduri, au scos singuri din foc opt butelii ce puteau exploda în orice moment, …

De la același autor

Cultură

FOTO Elev al Colegiului de Arte Regina Maria, participant la cea de-a III-a ediție a Școlii de Vară PerformArt 25.06.2026

Proiectul PerformArt, ajuns la cea de-a treia ediție, este o inițiativă a Universității Naționale de Muzică din București, în parteneriat cu licee vocaționale, de specialitate, din România. Programul susține motivația, performanța și dezvoltarea tinerilor muzicieni, facilitând accesul acestora către învățământul …

Știrile zilei

VIDEO Rețea de trafic de droguri destructurată la Constanța. Trei persoane au fost reținute. Peste 400 de grame de droguri și 22.000 de lei, descop... 25.06.2026

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Serviciul Teritorial Constanța, au documentat activitatea infracțională a 3 persoane (doi bărbați și o femeie), cercetate pentru săvârșirea …

Administrație locală

Primăria Ovidiu organizează Zilele Orașului Ovidiu. JO, Holograf, Andia, The Urs și alți artiști urcă pe scenă. Vezi aici programul complet 25.06.2026

Primăria Orașului Ovidiu are deosebita plăcere de a invita locuitorii orașului și pe toți cei care doresc să participe la o serie de evenimente dedicate Zilelor Orașului Ovidiu 2026, manifestări ce vor aduce împreună sportul, cultura, tradițiile și muzica de …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza Constanței

Cultură

ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza Constanței 25.06.2026
OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare

Justiție

OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare 25.06.2026
FOTO Elev al Colegiului de Arte Regina Maria, participant la cea de-a III-a ediție a Școlii de Vară PerformArt

Cultură

FOTO Elev al Colegiului de Arte Regina Maria, participant la cea de-a III-a ediție a Școlii de Vară PerformArt 25.06.2026
VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia

Știrile zilei

VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia 25.06.2026
Ce spune Nicușor Dan despre suspendarea sa din funcție: O chestiune foarte serioasă

Politic

Ce spune Nicușor Dan despre suspendarea sa din funcție: O chestiune foarte serioasă 25.06.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.