Mai multe bunuri din Topraisar ce aparțin firmei Agro Trade Grains SRL, în insolvență, unde acționar Marius Bucur, sunt scoase la licitație

Știrile zilei
Mai multe imobile aflate în patrimoniul societăţii SC AGRO TRADE GRAINS SRL (în insolvenţă) sunt scoase la licitație de PricewaterhouseCoopers Business Recovery Services SPRL, în calitate de Administrator Judiciar al debitoarei. Licitația publică deschisă, cu strigare, ascendentă se va face în bloc, activele fiind situate în localitatea Topraisar, strada Şcolii (Alee Acces) nr. 3.
Mai exact, primul dintre bunurile scoase la licitație este un teren intravilan din Topraisar, situat pe strada Școlii nr. 3, în suprafaţă de 17.325 mp (măsurată: 17.791 mp).
Totodată, odată cu terenul se vând și construcțiile:
- C6 magazie Topraisar
- C1 atelier reparatii tractoare
- C17 cantina topraisar
- C13 atelier reparatii motoare
- C11 beci topraisar
- wc topraisar
- depozitare cauciucuri
- moară Topraisar
Preţul de pornire este de 675.450 lei, la care se adaugă TVA aplicabil.
Pentru acesteactive imobile se va organiza un set patru (4) şedinţe de licitaţie, săptămânale, la sediul Administratorului Judiciar, situat pe Bld Poligrafiei, nr. 1A, bloc Ana Tower, Sector 1, Bucureşti, etaj 24, după cum urmează:
- Prima licitaţie: Marţi, în data de 10 martie 2026, ora 16:00.
- A doua licitaţie: Marţi, în data de 17 martie 2026, ora 16:00.
- A treia licitaţie: Marţi, în data de 24 martie 2026, ora 16:00.
- A patra licitaţie: Marţi, în data de 31 martie 2026, ora 16:00.
Documentaţia de participare, conform Regulamentului de vânzare, inclusiv dovada achitării garanției de participare în cuantum de 10% din prețul de pornire al activelor, se va depune la sediul Administratorului Judiciar, până în ziua lucrătoare anterioară datei licitaţiei, orele 16.00.
Preţul Regulamentului este de 3.000 lei + TVA, care se achită în contul Agro Trade Grains numarul RO26BTRL01401202S04690XX RON, deschis la Banca Transilvania.
Pentru achiziţionarea Regulamentului şi orice informaţii suplimentare se pot face solicitări la email: [email protected] sau [email protected] ori la 021.225.3000.
Potrivit listăfirme.ro, site consultat în data de 27 februarie 2026, SC Agro Trade Grains SRL a fost înființată în data de 10 ianuarie 2001 și avea sediul în Constanța, pe strada Străjerului.
Reamintim că în 2020, în urma deciziei Adunării Generale a Acționarilor BRISE GRAINS – S.A se lua decizia înființării a trei sedii secundare: în comuna Coteana, județul Olt, în comuna Cobadin, județul Constanța și în comuna Mihail Kogalniceanu, județul Tulcea.
La acel moment, acționarii aprobau, în principiu, fuziunea Societatii BRISE GRAINS cu Societatea Agro Trade Grains – S.R.L..
Apărea, astfel, Agro Trade Grains SRL, cu sediul pe Str. Străjerului nr. 24, Constanța.
Administrator al firmei este Grosu Alexandru, iar Bucur Marius Cătălin este asociat majoritar, deținând 99% din acțiuni și Bucur Ion este asociat minoritar, deținând 1% din acțiunile firmei.
Domeniul de activitate este legat de „comerțul cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat”.
În anul 2024, Agro Trade Grains SRL a avut o cifră de afaceri de 4 lei, un profit net de 4 lei și 4 angajați.

Zeci de creditori cer insolvența Agro Trade Grains SRL
Reamintim că la acest moment, pe rolul Tribunalului Constanța, este deschis dosarul 5805/118/2019, care are ca obiect deschiderea procedurii de faliment la cererea creditorului.
Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul Constanța pe 1 octombrie 2019, și a avut, până acum, zeci de termene de judecată.
Următorul termen de judecată este stabilit pentru 24.03.2026.
Reamintim că în 2017 Marius Cătălin Bucur fusese condamnat la 2 ani şi 10 luni de închisoare cu suspendare, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de spălare de bani, pentru presupuse infracţiuni comise în 2003.
În perioada august – octombrie 2003, deţinătorul Brise Group SRL s-ar fi sustras de la plata impozitelor, taxelor şi a contribuţiilor datorate statului prin neînregistrarea unor activităţi, pentru care legea prevede obligaţia înregistrării, în scopul obţinerii de venituri.
În 2019, Marius Cătălin Bucur era creditat de revista Capital cu o avere de 35 – 38 milioane de euro.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:






