Mangalia în doliu: trupul neînsuflețit al preotului Nicolae Mădălin, depus în biserica unde a slujit trei decenii

Știrile zilei
Parohia Sfântul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Mangalia a anunțat cu profundă tristețe trecerea la cele veșnice a preotului Nicolae Mădălin, cel care a slujit comunitatea locală timp de 29 de ani.
Trupul neînsuflețit al preotului a fost depus în biserica în care a slujit neîntrerupt aproape trei decenii, cunoscută drept Biserica din Centru. Încă din primele ore, credincioșii au început să vină pentru a-i aduce un ultim omagiu celui care le-a fost duhovnic, sprijin și îndrumător.
Reprezentanții parohiei au anunțat că în această seară, la ora 18:00, va fi săvârșită rânduiala Privegherii, moment de rugăciune și reculegere pentru odihna sufletului preotului Nicolae Mădălin.
„Vă așteptăm să ne rugăm împreună pentru odihna sufletului său. Veșnică lui pomenire!”, este mesajul transmis credincioșilor de Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe”. Comunitatea din Mangalia îl va păstra în amintire ca pe un slujitor devotat, apropiat de oameni, care a marcat prin bunătatea și vocația sa viața spirituală a orașului.
Preotul Nicolae Mădălin va fi înmormântat joi, iar slujba va fi oficiată de IPS Teodosie.
Sursă foto: Facebook.com
Citește și:







